لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

ایران خبر گشایش مهم در مذاکره هسته‌ای با آمریکا را رد کرد


مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه خبر توافق ایران با ایالات متحده درباره موضوعات مورد مذاکره هسته‌ای را تکذیب کرد.

مرضیه افخم، روز شنبه، با رد خبر آسوشیتدپرس درباره توافق مهم هسته‌ای ایران و آمریکا گفت: «هیچ گونه توافقی در هیچ یک از موضوعات مورد مذاکره هنوز صورت نگرفته است».

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه از قول دو دیپلمات در وین نوشته بود ایران و آمریکا به صورت موقت و آزمایشی بر سر راه حلی توافق کرده‌اند که براساس آن تهران متعهد می‌شود بخش بزرگی از اورانیوم غنی‌ شده خود را که می‌تواند برای ساخت سلاح اتمی بکار رود، به روسیه ارسال کند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، مرضیه افخم گفته: «این گونه فضاسازی‌های رسانه‌ای با اغراض خاص سیاسی صورت می‌گیرد و هدف اصلی آن تخریب فضای مذاکرات و پیچیده‌تر کردن حل و فصل موضوعات است».

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته بود مذاکره‌کنندگان دو طرف در جریان نشست‌ ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) با تدوین این سند برای نخستین بار موفق شدند ضمن تعیین چارچوب توافق نهایی، اختلاف نظرهای موجود برای حل مسایل باقیمانده را به طور مکتوب، مشخص کنند. به نظر دیپلمات‌ها، اختلافات دو طرف در نشست‌های قبلی به قدری شدید بود که حتی تهیه فهرستی از اقداماتی که باید انجام شود هم غیرممکن می‌نمود.
آسوشیتد پرس نوشته اختلاف اصلی طرفین مذاکره بر سر میزان اورانیوم غنی شده‌ای – که هم می‌تواند سوخت راکتورها را تأمین کند و هم به عنوان ماده اولیه در ساخت تسلیحات اتمی به کار گرفته شود – هنوز به قوت خود باقی است. دیپلمات‌ها گفته‌اند چانه زنی و بحث بر سر میزان دقیق خروج اورانیوم غنی شده از خاک ایران هنوز ادامه دارد.

ایران و گروه ۵+۱ شامل آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان تا کنون ۱۱ بار بر سر میز مذاکرات هسته‌ای نشسته‌اند. توافق نهایی که انتظار می‌‎رفت در نشست اخیر در وین در اواخر ماه نوامبر ۲۰۱۴ حاصل شود، به دست نیامد؛ و مذاکرات تا ژوئیه – تیرماه آینده – تمدید شد.

قدرت‌های جهانی می‌کوشند با رسیدن به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران، از صلح آمیز بودن آن اطمینان حاصل کنند. ایران تلاش می‌کند با به رسیدن به این توافق، تحریم‌های بین‌المللی علیه خود را لغو کند.

XS
SM
MD
LG