لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

نشریه واشنگتن فری بیکن: آمریکا دیگر از ایران آب سنگین نمی‌خرد


نمایی از تاسیسات هسته ای آب سنگین اراک، در مرکز ایران
نمایی از تاسیسات هسته ای آب سنگین اراک، در مرکز ایران

نشریه «واشنگتن فری بیکن» روز چهارشنبه در گزارشی از قول مقام‌های آمریکایی نوشت، دولت ایالات متحده خرید آب سنگین تولیدی ایران را متوقف می‌کند.

به دنبال توافق ۱۳۹۴ بین ایران و شش قدرت جهانی، از جمله ایالات متحده، دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا خرید آب سنگین از ایران را آغاز کرد.

تصمیم آمریکا و برخی دیگر از قدرت‌های جهانی، مانند روسیه، برای خرید آب سنگین ایران، به دنبال اعمال محدودیت بر تهران در این زمینه اتخاذ شده است.

طبق برجام حداکثر ذخیره آب سنگین تولیدی ایران نباید از ۱۳۰ تن فراتر رود و همچنین، آمریکا و چین نیز برای بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک با تهران توافق کردند.

رآکتورهای تولید آب سنگین را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که بدون نیاز به غنی سازی اورانیوم بتوان آن را به پلوتونیوم قابل استفاده در سلاح‌ هسته‌ای تبدیل کند.

اعلام خرید ۳۲ تن آب سنگین از ایران توسط دولت باراک اوباما، واکنش مخالفان عمدتا جمهوریخواه توافق جامع هسته‌ای وین را در کنگره آمریکا به دنبال داشت.

مجلس نمایندگان اوایل خرداد ۱۳۹۵ در مصوبه‌ای دولت آمریکا را از خرید آب سنگین ایران منع کرد؛ اما دموکرات‌ها مانع تصویب طرح مشابه در مجلس سنا شدند.

با آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ در اول بهمن ۱۳۹۵ – که مخالف توافق اتمی ایران است – امید جمهوریخواهان برای توقف خرید آب سنگین ایران افزیش یافت.

فری بیکن از قول برخی مقام‌های کاخ سفید و وزارت خارجه، که هویت آنها را فاش نکرده است، گفت واشنگتن دیگر از مالیات آمریکایی‌ها برای این کار هزینه نمی‌کند.

به گفته منابع این نشریه دست راستی آمریکایی، دولت ایالات متحده به تهران اعلام کرده است که از این پس به تنهایی مسئول حفظ تعهدات خود در برجام خواهد بود.

دولت ایالات متحده، و همچنین مقام‌های ایرانی، هنوز واکنش رسمی به این خبر نشان نداده‌اند.

پرزیدنت ترامپ، با بیان این که ایران با رفتار خود «روح» برجام را نقض می‌کند، در سومین گزارش خود به کنگره از تایید پایبندی تهران به برجام خودداری کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG