لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کرد: خرید آب سنگین از ایران ممنوع


جمهوریخواهان به رهبری پل رایان، اصلاحیه لایحه بودجه را تصویب کردند که خرید آب سنگین از ایران را منع می کند
جمهوریخواهان به رهبری پل رایان، اصلاحیه لایحه بودجه را تصویب کردند که خرید آب سنگین از ایران را منع می کند

مجلس نمایندگان آمریکا اصلاحیه ای را به تصویب رساندند که دولت ایالات متحده را از خرید آب سنگین از جمهوری اسلامی ایران منع می کند. اقدام مجلس نمایندگان آمریکا در حالی است که روز چهارشنبه مقام های دولت باراک اوباما نسبت به خطر انداختن توافق هسته ای ایران و غرب هشدار داده بودند.

چهارشنبه شب، ۲۵۱ نماینده در مقابل ۱۶۸ عضو مجلس نمایندگان آمریکا به این اصلاحیه رای دادند. درصورت تصویب نهایی در سنا، این مصوبه بخشی از لایحه بودجه پیشنهادی وزارت خزانه داری آمریکا خواهد شد.

براساس توافق هسته ای بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، دولت اوباما پذیرفت که ۳۲ تن آب سنگین از ایران به ارزش بیش از ۸ میلیون دلار خریداری کند.

آب سنگین یکی از اجزای مهم برای تولید پلوتونیوم مورد نیاز در ساخت بمب اتمی است.

ده روز پیش سنای آمریکا هم شاهد تلاش جمهوریخواهان برای ممانعت از خرید آب سنگین از ایران بود اما آن تلاش ها در نهایت به نتیجه ای نرسیده بود.

ایران بعد از توافق هسته ای متعهد شد ذخایر آب سنگین خود را کاهش دهد. دولت آمریکا پیشتر متعهد شده بود بر اساس این توافق بخشی از آب سنگین ایران را خریداری کند.

تلاش جمهوریخواهان برای جلوگیری از انجام معامله فروش آب سنگین ایران به آمریکا در حالی صورت می گیرد که ایران نیز برای انجام این معامله جانب احتیاط را در پیش گرفته است.

مخالفت جمهوریخواهان این بار در مجلس نمایندگان به تصویب قانونی برای منع خرید آب سنگین از ایران تبدیل شده است.

این در حالی است که روز چهارشنبه، آدام زوبین، معاون موقت وزارت خزانه داری آمریکا در امور تروریسم که در نشست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان حاضر شده بود، گفت هر مصوبه جدیدی که توافق ایران را زیر سوال ببرد، برای آمریکا مشکل ساز خواهد شد.

از سوی دیگر، استفان مال، هماهنگ کننده ارشد وزارت خارجه آمریکا در امر اجرای توافق هسته‌ای و دستیار وزارت خارجه در منع گسترش تسلیحاتی نیز در مورد رفتار ایران خارج از توافق هسته‌ای گفت "در حالی که تهدید ایران اتمی از طریق اجرای توافق منتفی شده، ما تشخیص می‌دهیم مانند هر توافق تسلیحاتی که توسط هر یک از دولت‌های دیگر مذاکره شده، یک توافق اتمی طیف گسترده رفتار طرف را عوض نمی‌کند، و همانطور که رئیس و عضو ارشد کمیته هر دو تاکید کردند، با سوء رفتار جدی ایران باید مقابله کرد."

جلسه روز چهارشنبه درحالی برگزار شد که رویترز می گوید اعضای مجلس های آمریکا، در حال تهیه پیش‌نویس لایحه‌ای برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران هستند.

XS
SM
MD
LG