لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

دموکرات‌های سنا طرح جمهوریخواهان علیه توافق ایران را ناکام گذاشتند


دموکرات‌های کنگره سال گذشته با ادامه دادن به جلسات بحث و بررسی، مانع از انجام رأی‌گیری برای رد توافق اتمی با ایران شدند.
دموکرات‌های کنگره سال گذشته با ادامه دادن به جلسات بحث و بررسی، مانع از انجام رأی‌گیری برای رد توافق اتمی با ایران شدند.

اعضای دموکرات مجلس سنای آمریکا، به منظور مقابله با تلاش‌ جدید جمهوریخواهان علیه توافق اتمی دولت باراک اوباما با ایران، از انجام رأی گیری بر سر نخستین لایحه‌ای هستند که در فصل بهار در صحن علنی به رأی گذاشته شد، جلوگیری کردند.

به گزارش نشریه پولیتیکو، قرار بود صبح چهارشنبه لایحه‌ تخصیص بودجه دولت در زمینه آب و انرژی در سنا به رأی گذاشته شود، که در صورت انجام رأی گیری، دموکرات‌ها ناچار می شدند به اصلاحیه پیشنهادی سناتور تام کاتن در ارتباط با توافق اتمی ایران نیز رأی بدهند.

طرح اصلاحی این سناتور جمهوریخواه، در صورت تصویب، مانع تامین هزینه‌های مربوط به خرید محموله آب سنگین تولیدی ایران توسط دولت ایالات متحده از محل مالیات‌های مردم آمریکا خواهد شد. امری که در تناقض با تصمیم اخیر واشنگتن برای کمک به اجرای برجام است.

وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه خبر خرید ۳۲ تن آب سنگین از ایران را تایید کردند. جمهوریخواهان با این استدلال که دولت با این کار عملا به برنامه هسته‌ای ایران کمک مالی می‌کند، می‌خواهند مانع هر گونه توافق مشابه احتمالی در آینده شوند.

نشریه پولیتیکو که اخبار سیاسی ایالات متحده را پوشش می‌دهد، به نقل از دیک دوربن از اعضای اقلیت دموکرات سنا نوشت، سناتورهای دموکرات‌‌ در "موقعیت محکمی" برای بلوکه کردن لایحه تامین بودجه جاری دولت در زمینه آب و انرژی قرار دارند.

بر اساس این گزارش هری رید رهبر اقلیت سنا نیز صبح چهارشنبه جلسه ویژه‌ای را برای تصمیم‌گیری در مورد بلوکه کردن این لایحه و در نتیجه ناکام گذاشتن طرح سناتور کاتن برگزار کرد. طرحی که به عقیده نویسنده پولیتیکو می‌تواند به منزله رفراندمی درباره ایران باشد.

تام کاتن سناتور ایالت آرکانزاس در صحن علنی گفت، در هیچ جای توافق ایالات متحده مجبور به خرید آب سنگین از ایران نشده است. هری رید سناتور ایالت نوادا و رهبر اقلیت دموکرات‌ سنا در واکنش، جمهوریخواهان را به اخلال در تامین هزینه‌های آب و انرژی، با ارائه طرح تام کاتن در آخرین دقایق، متهم کرد.

در نتیجه این مخالفت دموکرات‌های سنا با رویکرد همکاران جمهوریخواه خود، روند رأی گیری نهایی بر سر لایحه تخصیص بودجه آب و انرژی با شکست روبرو شد. با ۵۰ رأی موافق در مقابل ۴۶ رأی مخالف، حدنصاب دست کم ۶۰ رأی مورد نیاز برای اعلام کفایت مذاکرات و آغاز رأی گیری حاصل نشد.

این لایحه، که برخی برنامه‌های مرتبط با امنیت ملی آمریکا مانند تسلیحات هسته‌ای را نیز شامل می‌شود، به عنوان نخستین لایحه برای بررسی در صحن سنا در سال جاری مطرح شد؛ چرا که امید می‌رفت با همکاری هر دو حزب و با کمترین تنش و اختلاف، به تصویب برسد.

جمهوریخواهان که اکثریت هر دو مجلس نمایندگان و سنا را در اختیار دارند، تلاش بسیاری برای رد توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴ بین ایالات متحده در چارچوب گروه ۱+۵ با ایران کردند، اما دموکرات‌ها با ادامه دادن به جلسات بحث و بررسی، مانع از انجام رأی‌گیری شدند.

XS
SM
MD
LG