لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۰

ریچارد گلدبرگ: فشار اقتصادی آمریکا بر جمهوری اسلامی افزایش می یابد


در واکنش به خروج ایالات متحده از برجام، ریچارد گلدبرگ کارشناس ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی ها در گفتگوی اختصاصی به صدای آمریکا گفت: مشخصا فشار اقتصادی آمریکا، فشار بر رژیم ایران را افزایش خواهد داد.

وی افزود: همه ذخیره ارزی ایران در خارج از کشور مسدود خواهد شد. ارزش پول ملی ایران که در حال سقوط است حتی بیش از این هم کاهش خواهد یافت.

این کارشناس افزود: در کوتاه مدت آمریکا دوست ندارد برقراری تحریمها بر مردم عادی ایران تاثیر منفی بگذارد اما ممکن است آنها را اذیت کند. این در نهایت کمک به تلاش مردم معترض در خیابانهای ایران است که خواستار تغییر رژیم سیاسی و دستیابی به نظام جدید از طریق رفراندم هستند. حالا اگر آمریکا بتواند در این فرآیند به مردم ایران - یعنی به خلاص شدن آنها از رژیم سرکوبگری که به جای خرج کردن پولهای مردم ایران برای خودشان، آن را در سوریه و یمن هزینه می کند - کمک کند، این کار را خواهد کرد.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG