لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۸

واکنش مایک پمپئو به خروج از برجام: به دنبال راه حل واقعی برای ایران هستیم


به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ گفت آمریکا با متحدان خود برای یافتن یک راه حل «واقعی، جامع و ماندگار» برای تهدید ایران همکاری خواهد کرد.

مایک پمپئو در بیانیه‌ای که اندکی پس از سخنرانی پرزیدنت ترامپ در وبسایت وزارت خارجه ایالات متحده منتشر شد گفت، «ما منافع مشترکی با همپیمانان خود در اروپا و سراسر جهان برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای داریم.»

وی با تاکید بر این که «تلاش ما فراتر از فقط تهدید هسته‌ای است» گفت، «ما برای حذف تهدید برنامه موشکی بالیستیک ایران، برای توقف فعالیت‌های تروریستی اش در جهان، و متوقف کردن فعالیت‌های مخاطره آمیز آن در سراسر خاور میانه و ورای آن، با شرکایمان همکاری می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان کرد که همزمان با تلاش برای شکل دادن به یک اقدام جهانی، تحریم‌های ایران به طور کامل به اجرا در خواهند آمد و به رژیم ایران یادآور خواهد شد که انزوای دیپلماتیک و اقتصادی، نتیجه فعالیت‌های بی ملاحظه و بدخواهانه اش است.»

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG