لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۷

شورای ملی ایرانیان آمریکا از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام انتقاد کرد


تریتا پارسی - آرشیو
تریتا پارسی - آرشیو

شورای ملی ایرانیان آمریکا موسوم به نایاک، در بیانیه ای تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از برجام را اقدامی عاری از حس مسئولیت پذیری خواند که آمریکا را در مسیر جنگ با ایران قرار می دهد.

نایاک که از ابتدا حامی مذاکرات و توافق هسته ای با ایران و نزدیک شدن روابط تهران و واشنگتن بوده است، با انتشار بیانیه ای گفته، اقدام رئیس جمهوری آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین «یک خودخرابکاری» ها در تاریخ دوران معاصر آمریکا قلمداد خواهد شد.

تریتا پارسی که بیانیه نایاک را صادر کرده، می گوید اقدام رئیس جمهوری آمریکا در خروج از برجام، علاوه بر اینکه آمریکا را در مسیر جنگ با ایران قرار می دهد، ممکن است ماشه آغاز یک جنگ گسترده تر در خاورمیانه و آغاز مسابقه تسلیحات هسته ای را نیز بکشد.

تریتا پارسی گفته است ترامپ، توافقی که به طور کارآمد اشاعه تسلیحات را کنترل می کرد و مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شد را به یک «بحران» تبدیل کرده که می تواند به جنگ منتهی شود.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG