لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

پرزیدنت ترامپ رسما اعلام کرد: آمریکا از توافق هسته‌ای ایران خارج می‌‌شود


سخرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید درباره توافق هسته ای ۲۰۱۵ با ایران
سخرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید درباره توافق هسته ای ۲۰۱۵ با ایران

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر سه شنبه ۸ مه ۲۰۱۸ در سخنانی در کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی بار دیگر برجام را توافقی «فاجعه بار» با یک رژیم «تروریست پرور» خواند که صلح و آرامش را به همراه نیاورده و نخواهد آورد، و تاکید کرد که اجازه نخواهد داد رژیمی که شعار «مرگ بر آمریکا» سر می دهد به سلاح اتمی دست یابد.

پرزیدنت ترامپ با تاکید بر این که توافق کنونی با ایران پر از ایراد است و نمی تواند از دستیابی تهران به بمب هسته ای جلوگیری کند، گفت که بنابر این اعلام می کنم ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا خاطر نشان کرد که توافق هسته‌ای موسوم به برجام، برای جلوگیری از فعالیت‌های بی ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه و نیز جلوگیری از برنامه جاه طلبانه موشکی آن کشور، هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ گفت، در ساعات آینده یک فرمان رسمی تحریم علیه ایران را امضا خواهم کرد که ضمن ایجاد تحریمهای سنگین علیه ایران، هر دولتی را که به ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای کمک کند نیز تحریم می کند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با بیان این که نزدیک به چهل سال است که رژیم مذهبی در ایران یک ملت سربلند را به گروگان گرفته‌ است، گفت آینده ایران متعلق به مردم ایران است و مردم آمریکا در کنار مردم ایران هستند.

به گزارش گیتا آرین خبرنگار صدای آمریکا، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا به همکاری با متحدان خود ادامه می دهد و بر این نظر است که به یک راه حل فراگیر و پایدار برای مسئله ایران دست خواهد یافت.

به گفته آقای پمپئو، آمریکا به دنبال توافقی فراتر از برنامه هسته ای است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز بلافاصله پس از اتمام سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا گفت از پرزیدنت ترامپ برای این تصمیم، که گامی برای حمایت از صلح جهانی و مقابله با اقدامات مخرب ایران است، تشکر می کند.

در همین حال منشه امیر، کارشناس خاور میانه، نیز گفت که همزمان با اعلام خروج آمریکا از برجام، ارتش اسرائیل از برخی تحرکات نیروهای سپاه پاسداران ایران در نزدیکی مرزهای شمال اسرائیل در سوریه خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG