لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

اتحاد علیه ایران هسته‌ای: تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از برجام شجاعانه بود


جو لیبرمن
جو لیبرمن

رئیس گروه «اتحاد علیه ایران هسته ای»، جوزف لیبرمن، و مارک والاس، مدیرعامل این گروه در بیانیه ای گفتند که تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته ای با ایران «درست» بود.

در بیانیه رهبران این گروه که از ابتدا به شدت مخالف توافق هسته ای با ایران بود، آمده است برجام باعث نشد ایران در مسیر دستیابی به سلاح هسته ای متوقف شود.

جوزف لیبرمن، و مارک والاس تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را برای بیرون آمدن از برجام و بازگرداندن تحریم های اقتصادی علیه ایران و این که درهای آمریکا رو به دیپلماسی برای رسیدن به توافقی بهتر باز است، «شجاعانه» خواندند.

آنها گفته اند «جاه طلبی های برتری طلبانه» ایران، خاور میانه را بی ثبات کرده و تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا و متحدانش است.

اتحاد علیه ایران هسته ای که مقر آن در آمریکا است از اعمال تحریم های ثانویه آمریکا برای رسیدن به توافقی جامع حمایت کرده است.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG