لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

واکنش باراک اوباما به خروج از برجام: تصمیم پرزیدنت ترامپ یک اشتباه جدی است


به دنبال اعلام رسمی تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده به خروج از توافق هسته‌ای ایران، باراک اوباما نیز به خروج از برجام واکنش نشان داد.

رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، که در دولت او توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران حاصل شد، در بیانیه‌ای نوشت «چند موضوع هست که برای امنیت آمریکا مهم‌تر از گسترش بالقوه سلاح‌های هسته‌ای یا احتمال حتی یک جنگ ویرانگرتر در خاور میانه است.»

وی با بیان این که برجام در جهت منافع آمریکاست و دارد کار می‌کند نوشت، «برجام برنامه هسته‌ای ایران را به نحو چشم‌گیری به عقب رانده است و الگویی برای آن چیزی است که دیپلماسی می‌تواند به دست آورد ... تصمیم امروز برای به خطر انداختن برجام یک اشتباه جدی است.»

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG