لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۵

باب کورکر: نرسیدن به توافق با متحدان اروپایی برای رفع ایرادات برجام باعث تاسف است


به دنبال اعلام تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران، باب کورکر، رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بیانیه ای صادر کرد.

او در این بیانیه گفت که رئیس جمهوری روشن کرده بود اگر برای رسیدگی به ایرادات جدی برجام توافقی با همکاران اروپایی حاصل نشود، آمریکا از برجام خارج می شود و عدم دستیابی به چنین توافقی با متحدانمان باعث تاسف است.

آقای کورکر به ویژه از بند «غروب» به عنوان یکی از ایرادات برجام نام برده است. سناتور کورکر گفته معتقد است که دولت برای رسیدن به یک توافق بهتر سریع وارد عمل می شود و او برای دستیابی به سیاستی که مانع تولید سلاح هسته ای در ایران شود همکاری می کند.

شبکه خبری ان.بی.سی نیز در گزارشی نوشته است که باب کورکر، سه شنبه شب از دونالد ترامپ خواست که همه تحریم ها را علیه ایران بازنگرداند.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG