لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۷

رئیس جمهوری آمریکا به ایران در مورد از سرگیری برنامه هسته‌ای هشدار داد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، یک روز پس از اعلام تصمیم نهایی خود به خروج از توافق هسته‌ای ایران، به جمهوری اسلامی در مورد از سرگیری برنامه هسته‌ای اش هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنپ ترامپ در آغاز نشست روز چهارشنبه هیات دولت به خبرنگاران در کاخ سفید گفت «به ایران توصیه می‌کنم برنامه هسته‌ای خود را آغاز نکند.»

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره پیامدهای چنین کاری برای تهران گفت: «اکیدا توصیه می‌کنم که این کار را نکند. اگر دست به این کار بزنند، پیامدهای خیلی سختی را به دنبال خواهد داشت.»

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی از همین نشست از قول ترامپ نوشت، ایران یا مذاکره خواهد کرد، یا «چیزی رخ خواهد داد.» اما وی توضیحی در باره این که چه اتفاقی خواهد افتاد ارائه نکرد.

ساعاتی بعد، سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روزانه خود گفت، «ما به تعهد خود برای آن که اطمینان حاصل کنیم ایران سلاح هسته‌ای نخواهد داشت، ۱۰۰ درصد پایبند هستیم.»

وی گفت «ما فشار حداکثری و تحریم‌های بی‌شماری را (بر ایرانی‌ها) اعمال خواهیم کرد. همه تحریم‌های پیش از توافق باز خواهند گشت و در حال آماده سازی تحریم‌های دیگری هم هستیم که احتمالا هفته آینده اعلام می‌شود.»

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG