لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

فرد عامری: ایران باید با آمریکا درباره مسائلی غیر از بحث هسته ای مذاکره کند


در واکنش به خروج ایالات متحده از برجام، فرد عامری رئیس شورای امور بین المللی در کالیفرنیا به صدای آمریکا گفت: مسئله اصلی غرب پرونده هسته ای ایران نیست. مسئله اصلی، حضور ایران در سوریه، یمن، عراق، لبنان و بحرین است.

آقای عامری یکی از دو نویسنده کتاب «بحران در ایران» است و درباره تاثیر خروج آمریکا از برجام گفت: در زمان کوتاه شرکت ها معاملات خود را با ایران قطع می کنند؛ با این حال تاثیر زیادی دیده نمی شود. از طرفی زمان لازم خواهد بود که اروپایی ها با تغییراتی، آمریکا را متقاعد به رعایت برجام کنند.

وی افزود: از این سو، آمریکا تا مطمئن نشود که برد موشک های جمهوری اسلامی ایران کمتر از ۲ هزار کیلومتر نشود، توافقی با ایران نخواهد داشت.

روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، پرزیدنت دونالد ترامپ در سخنانی رسما اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از توافق جامع هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ که از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتقد این توافق بود، ۱۸ اردیبهشت ضمن انتقاد صریح از سیاست‌های منطقه‌ای ایران و حمایت آن کشور از تروریسم، گفت این رفتار بی‌ثبات کننده ایران پس از توافق هسته‌ای شدیدتر شده است و آمریکا گروگان این مسائل نخواهد شد.

وی ضمن اعلام خروج واشنگتن از توافق ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ با ایران، خاطر نشان کرد که آمریکا با متحدان خود مذاکره می کند تا به یک تصمیم جدید برای جلوگیری از جاه طلبی مخرب ایران برسد.

پرزیدنت ترامپ پیش از این به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG