لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

محاکمه ژنرال آمریکایی به اتهام درز اسرار حمله سایبری استاکس نت به تاسیسات هسته ای ایران


ژنرال بازنشسته جیمز کارترایت قبل از ورود به دادگاه
ژنرال بازنشسته جیمز کارترایت قبل از ورود به دادگاه

یک ژنرال چهارستاره و بازنشسته آمریکایی به خاطر درز اطلاعات محرمانه حمله سایبری به برنامه هسته ای ایران احتمال دارد به شش ماه زندان محکوم شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، جیمز کارترایت ژنرال بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه در دادگاه فدرال حاضر شد تا درباره اتهام افشای اطلاعات محرمانه حملات سایبری ویروس استاکس نت به برنامه هسته‌ای ایران توضیح دهد.

آقای کارترایت از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱، معاون رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بود و گفته شده او از عوامل اصلی طراحی عملیاتی با نام بازیهای المپیک بوده است. این عملیات حمله ویروسی استاکس نت به برنامه هسته‌ای ایران بود که در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت.

به گزارش رویترز، این ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا، در دادگاه فدرال برخی اتهامات را پذیرفت.

کیفرخواست صادره برای این ژنرال آمریکایی بعد از توافق با وکلای او نوشته شده است. اتهامات علیه آقای کارترایت می توانست محکومیت پنج ساله برای او در پی داشته باشد اما وکیل وی به قاضی گفت که دولت و وکلای مدافع این ژنرال توافق کرده اند که محکومیت بیشتر از شش ماه نباشد.

ژنرال کارترایت در کنار باراک اوباما - ۲۰۱۱
ژنرال کارترایت در کنار باراک اوباما - ۲۰۱۱

ژنرال جیمز کارترایت سال ۲۰۱۱ بازنشسته شد اما پیش از آن یکی از مشاوران ارشد رئیس جمهوری آمریکا بود.

پیش از این دیوید سنگر در این کتابی درباره چگونگی حمله سایبری به تاسیسات هسته‌ای ایران به وسیله ویروس «استاکس نت» پرداخته بود و بعد از آن بود که دادگستری آمریکا بازجویی از این ژنرال را آغاز کرد. هرچند او گفته که منبع دیوید سنگر نبود، اما این ژنرال اتهام اظهارات کذب و تلاش برای گمراه کردن آنها در یک پرونده را پذیرفته است.

XS
SM
MD
LG