لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

کريستين ساينس مانيتور: مشکلات فنی اکنون به حدی رسيده که می تواند تلاش های هسته ای ايران را متوقف کند


کريستين ساينس مانيتور: مشکلات فنی اکنون به حدی رسيده که می تواند تلاش های هسته ای ايران را متوقف کند
کريستين ساينس مانيتور: مشکلات فنی اکنون به حدی رسيده که می تواند تلاش های هسته ای ايران را متوقف کند

کريستين ساينس مانيتور از مشکلات فنی در بيش از نيمی از هشت هزار و چهارصد سانتريفيوژ نيروگاه بوشهر خبر داده و می نويسد، اين مشکلات - که بخشی از آن ناشی از رخنه کرم کامپيوتری استاکس نت در سيستم نيروگاه است، در درازمدت به وجود آمده و اکنون به حدی رسيده است که می تواند تلاش های هسته ای ايران را متوقف کند؛ اما مقامات ايران با انکار هرگونه مشکل فنی، ادعا می کنند که جلوی هجوم کرم استاکس نت را گرفته اند.

در همين حال علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی ايران، می گويد مراحل سوخت رسانی اولين نيروگاه اتمی کشور تکميل شده است. آقای صالحی گفت در يک تا دو ماه آينده نيروگاه اتمی بوشهر آماده توليد برق برای مصرف شهروندان ايرانی خواهد بود.

فرايند سوخت رسانی به نيروگاه بوشهر در ماه اوت، سه ماه پيش آغاز شد. رييس سازمان انرژی اتمی ايران همچنين می گويد که تاسيسات اتمی آب سنگين اراک طی چند ماه آينده آماده بهره برداری می شود و جوابگوی نيازهای پزشکی کشور خواهد بود.

در رويدادی ديگر درياسالار مايک مولن، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا، مي‌گويد: «واشنگتن در تلاش‌های خود برای تعامل با ايران بايد واقع‌گرايانه عمل کند.»

اين مقام ارشد ارتش آمريکا، رهبران جمهوری اسلامی را به دروغگويی در مورد برنامه‌ هسته‌ای ايران متهم کرد و گفت تهران در مسير ساختن سلاح هسته‌ای گام بر مي‌دارد.

سخنان ژنرال مولن بخشی از مصاحبه‌ وی با شبکه‌ تلويزيونی سي‌اِن‌اِن است. در متن انتشار يافته اين مصاحبه رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا با تصريح اين نکته که واشنگتن زمان قابل‌توجهی را صرف تمرکز بر گزينه‌ نظامی عليه ايران کرده است، اضافه می‌کند که اکنون تلاش‌های ديپلماتيک در کانون اقدام‌های ايالات متحده قرار دارد.

اما در خبری ديگر در مطبوعات بين المللی راجع به ايران، گاردين خبر می دهد که سعيد کمالی دهقان، روزنامه نگار و مستندساز ايرانی که با آن روزنامه همکاری می کند، در مراسم اعطای جايزه انجمن نشريات خارجی، به عنوان ژورناليست سال معرفی شده است. وی علاوه بر پوشش خبری رويدادهای پس از انتخابات ايران مستندی از زندگی و مرگ ندا آقاسلطان تهيه کرد؛ که در شبکه تلويزيونی اچ بی او به نمايش درآمد.

XS
SM
MD
LG