لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۷

ایران هدف یک حمله پیچیده سایبری قرار گرفت


یک شرکت امنیت شبکه روسی از کشف یک ویروس قدرتمند کامپیوتری خبر داد که به هزاران کامپیوتر در ایران و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه حمله کرده است. این ویروس توانایی بالایی در سرقت اطلاعات دارد و مانند یک «جارو برقی الکترونیکی» داده های کامپیوترها را جمع آوری می کند.

ایران تاکنون درباره آسیب هایی که از این ویروس سارق دریافت کرده، جزئیاتی ارائه نداده است. ویروس جدید «فلیم» (flame) نام دارد و منشاء آن هنوز مشخص نشده اما سخنان معاون نخست وزیر اسرائیل این شائبه را تقویت می کند که اسرائیل – با فناوری پیشرفته الکترونیکی و مخالفت دائمی اش با برنامه هسته ای ایران- پشت ماجرای حمله سایبری است. موشه یعالون روز سه شنبه به رادیو ارتش این کشور گفت: «هر کس تهدید ایران را تهدیدی چشمگیر تلقی کند، احتمال دارد که در مقابله با آن اقدام کند. اسرائیل از تکنولوژی بالایی برخوردار است و ما از تمامی ابزاری که فرصت بیشتری به ما بدهد، استفاده می کنیم.»

اسرائیل مانند غرب به ماهیت فعالیت های اتمی ایران مشکوک است. تهران با رد اتهامات می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

«کاسپرسکی لب»، شرکت روسی کاشف ویروس، شامگاه دوشنبه در وبسایت خود اعلام کرد که ویروس جدید در مقایسه با بدافزارهای مشابه قبلی، بسیار پیچیده تر است.

کاسپرسکی لب گفت یافته های اولیه حاکی است که ویروس فلیم از مارس ۲۰۱۰ فعال بوده اما به خاطر «پیچیدگی بسیار بالایش» و این که تنها کامپیوترهای خاصی را هدف قرار می داد، شناسایی نشده بود. به گفته این شرکت روسی، هدف اصلی بدافزار فلیم، جاسوسی سایبری از طریق سرقت اطلاعات از کامپیوترهای منتخب و سپس ارسال آن ها به سرورهایی در سراسر جهان است.

به گفته کاسپرسکی، شبکه های کامپیوتری ایران، اسرائیل، مناطق فلسطینی، سودان، سوریه، لبنان، عربستان سعودی و مصر هدف سرقت اطلاعاتی این ویروس قرار گرفته اند، اما بزرگترین حجم سرقت از کامپیوترهای ایران بوده است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفته است آنتی ویروسی را تولید کرده است که می تواند بدافزار جدید را شناسایی کند و از بین ببرد. فلیم، چهارمین بدافزاری است که برنامه اتمی ایران را هدف حمله قرار داده اند.

کاسپرسکی می گوید پس از آن ویروس جاسوسی فلیم را کشف کرد که واحد ارتباطات سازمان ملل متحد از آن شرکت در کشف بدافزاری کمک خواست که اطلاعات حساسی را از شبکه های کامپیوتری در خاورمیانه حذف می کرد.

طراحی فلیم طوری است که حساب های بانکی را هدف حمله قرار نمی دهد و مانند عملکرد هکرهای آماتوری فعالیت نمی کند. بنابراین کاسپرسکی اینطور نتیجه می گیرد که این بدافزار از سوی یک دولت بخصوص راه اندازی و هدایت می شود. اما این شرکت روسی نمی تواند کشور خاصی را متهم کند.

اولین بار در سال ۲۰۱۰ بود که حمله ویروس استاکس نت به شبکه کامپیوتری برنامه اتمی ایران، سانتریفیوژها را دچار اختلال کرد. ایران گفت استاکس نت آسیب جدی به برنامه اتمی ایران نزد و آن را بخشی از تلاش های آمریکا و اسرائیل و دیگر متحدانشان برای ضربه به برنامه های خود نامید.

هفته گذشته در بغداد، نمایندگان ایران پیشنهاد ۶ کشور قدرتمند مذاکره کننده، موسوم به ۵+۱ را رد کردند. دور بعدی مذاکرات اتمی ایران قرار است ماه آینده در مسکو برگزار شود.
موشه یعالون به رادیو ارتش اسرائیل گفته است که مذاکرات بغداد غیر از دادن وقت بیشتر به ایران «دستاورد چشمگیری نداشت». او همچنین با گفتن این که «وقت خریدن به نفع برخی دیگر از کشورهای غربی نیز هست» تلویحا به وضعیت باراک اوباما و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشاره کرد.

معاون نخست وزیر اسرائیل پیشتر نیز از کُندی آمریکا در اعمال تحریم های بیشتر بر ایران انتقاد کرده و گفته بود واشنگتن واهمه دارد که این کار باعث افزایش قیمت نفت شود و در نهایت موقعیت اوباما در انتخابات پیش رو را تضعیف کند.
XS
SM
MD
LG