لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

یک فیلم مستند، اسرائیل را مسئول حمله استاکس نت علیه ایران معرفی کرد


ورودی راکتور در نیروگاه اتمی بوشهر
ورودی راکتور در نیروگاه اتمی بوشهر

یک فیلم مستند می گوید شکست ویروس کامپیوتری استاکس نت که علیه ایران استفاده شد، در اصل کار اسرائیل بود.

نشریه اینترنتی "هیل" که عمدتا اخبار سیاسی آمریکا را پوشش می دهد می نویسد فیلم مستند جدید به نام "روزهای صفر" ساخته الکس گیبنی، فیلمساز برنده جایزه اسکار است و قرار است هشتم ماه ژوئیه به بازار آمریکا بیاید. هیل نوشته، این فیلم تلاش می کند جاهای خالی در داستان بدافزار استاکس نت را پر کند.

تاکنون گزارش ها حاکی از این بوده که ایالات متحده آمریکا در سایه نگرانی از برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران کار بر استاکس نت را آغاز کرده بود. آمریکا برای خلق بدافزاری با هدف نابودی سانتریفوژهای هسته ای ایرانبا اسرائیل متحد شد اما عنان کار از هم گسیخت.

نه اسرائیل و نه آمریکا هرگز به مشارکت در ایجاد و انتشار استاکس نت اعتراف نکردند.

گیبنی گفته است: "فیلم داستان آمریکا و اسرائیل و اهداف متفاوتشان در این پروژه است و این که استفاده مشترک از یک سیستم تسلیحاتی و اطلاعاتی چه مشکلاتی به همراه دارد.

او در این فیلم با مایکل هایدن مدیر سابق سازمان امنیت ملی آمریکا و سیا، کارشناسان اسرائیلی، دیوید سنگر خبرنگار نیویورک تایمز و همچنین عوامل اطلاعاتی به گفت و گو نشسته است.

در نسخه الکس گیبنی از ماجراهای استاکس نت، آمرکیا در استفاده از یک سلاح سایبری با اسرائیل وارد شراکت می شود تا اسرائیل را از آغاز جنگی دور نگاه دارد که بعدا آمریکا برای پایانش فراخوانده خواهد شد.

گیبنی می گوید: "به عبارت دیگر، خیلی ها در دولت آمریکا بودند که می گفتند هدف از حمله سایبری به ایران نابودی سیستم هسته ای ایران ینست بلکه هدف این بود که ما را با ایران به جنگ بکشانند."

مستند روزهای صفر پیشتر در ماه فوریه در جشنواره فیلم برلین به نمایش در آمده بود.

XS
SM
MD
LG