لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

هشدار اف‌بی‌آی به شرکت‌های آمریکایی درباره حمله گسترده سایبری ایران


خبرگزاری رویترز به نقل از یک سند محرمانه پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، از هشدار این نهاد امنیتی به شرکت‌های آمریکایی درباره حمله گسترده و ماهرانه سایبری هکرهای ایرانی خبر داد و نوشت هدف هکرها پیمانکاران وزارت دفاع، شرکت‌های انرژی، و نهادهای آموزشی آمریکا هستند.

این عملیات از نوع حملاتی است که هفته گذشته شرکت امنیت اینترنتی «سایلناس اینکورپوریشن» از آن خبر داده و هدف آن را سازمان‌های زیربنایی مهم در سراسر جهان اعلام کرده بود. سایلانس از ۵۰ قربانی در ۱۶ کشور، تحت عنوان عملیات ساطور(کلیور) خبر داده بود. آمریکا نیز در میان این کشورها قرار داشت.

گزارش محرمانه اف‌بی‌آی که «فلش» نام دارد و نسخه‌ای از آن روز جمعه در دسترس خبرگزاری رویترز قرار گرفت، به تفصیل به بیان جزئیات فنی بدافزارها و فنونی پرداخته که در حملات به کار گرفته شده است. این گزارش همچنین توصیه‌هایی برای خنثی کردن عملیات هکرها به دست می‌دهد و همچنین از شرکت‌ها خواسته است در صورت روبرو شدن با این حملات، با اف‌بی‌آی تماس بگیرند.

استوارت مک‌کلور مدیر اجرایی سایلانس می‌گوید بر اساس هشدار اف‌بی‌آی، کمپین هکرهای ایرانی می‌تواند بسیار گسترده‌تر از آنچه در گزارش آمده، باشد. به گفته او «این حملات از قصد و تمرکز ایران بر هدف‌گیری زیرساخت‌های مهم در مقیاس کلان» حکایت می‌کند.

سند فنی اف‌بی‌آی می‌گوید هکرها معمولا حملات خود را از دو نشانی (آی پی) که در ایران قرار دارد، انجام می‌دهند؛ اما این گزارش حمله‌ها را به حکومت ایران منتسب نمی‌کند. در حالی که سایلانس معتقد است حکومت ایران پشت این حمله‌هاست؛ ادعایی که تهران همواره آن را به شدت تکذیب کرده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، یکی از کارکنان پلیس فدرال آمریکا، بی آن که درباره گزارش توضیح بیشتری دهد، گفت ارائه توصیه‌هایی به صنایع خصوصی برای مقابله با حملات سایبری، بخشی از وظایف روزمره این نهاد است. هنوز پنتاگون و سازمان امنیت ملی آمریکا درباره این گزارش ابراز نظر نکرده‌اند.

تهران از سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۹ خورشیدی) و پس از حمله ویروس کامپیوتری «استاکس نت» به تاسیسات هسته‌ای این کشور، که گمان می‌رود توسط آمریکا و اسرائیل انجام شد، بودجه توان سایبری خود را به طرز چشم‌گیری افزایش داده است.

متخصصان امنیت سایبری که درمورد حملات سایبری تحقیق می‌کنند، گفته‌اند بر اساس شواهد موجود، سرمایه‌گذاری ایران در این زمینه به هدر نرفته است.

دیو کندی، مدیر اجرایی شرکت «تراستد سک» با بیان این که ایرانی‌ها «در این زمینه کارشان خوب است و مهارت زیادی دارند»، می‌گوید «در این که خطری جدی هستند، جای تردید نیست.»

به نوشته رویترز، اتهام دست داشتن هکرهای ایرانی در حملات سایبری روز به روز افزایش می‌یابد.

نشریه اقتصادی بلومبرگ بیزنس روز پنج شنبه گزارش داد که فعالان سایبری ایرانی مسئول حمله سایبری ماه فوریه ۲۰۱۴ (زمستان سال گذشته) به اپراتور «لاس وگاس ساندز کورپ» بودند، که توانست اطلاعات هزاران سرور را با استفاده از بدافزارهای ویرانگر پاک کند.

بر اساس گزارش این نشریه، هکرها می‌خواستند شلدون ادلسون، مدیر اجرایی ساندز را که گفته بود باید ایران را با بمب اتمی بمباران کرد، ادب کنند.

XS
SM
MD
LG