لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

یک مقام آمریکایی: تمایل جهانی به استفاده از انرژی پاک بیشتر شده است


سخنرانی ریک دوک، معاون فرستاده ویژه ایالات متحده در امور آب و هوا در دانشگاه ملی استرالیا در شهر کنبرا - ۲۵ اوت ۲۰۲۲ (۳ شهریور ۱۴۰۱)
سخنرانی ریک دوک، معاون فرستاده ویژه ایالات متحده در امور آب و هوا در دانشگاه ملی استرالیا در شهر کنبرا - ۲۵ اوت ۲۰۲۲ (۳ شهریور ۱۴۰۱)

یک مقام آمریکایی می‌گوید تهاجم روسیه به اوکراین که موجب افزایش شوکه‌کننده قیمت نفت و گاز شده است شتاب تغییر مسیر جهانی به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را سرعت می‌بخشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ریک دوک، معاون فرستاده ویژه ایالات متحده در امور آب و هوا، روز پنجشنبه پس از دیدار با مقامات دولت استرالیا در مورد همکاری دوجانبه در به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰، در یک جلسه تبادل نظر در دانشگاه ملی استرالیا سخنرانی کرد.

دوک تهاجم روسیه به اوکراین را که شش ماه پیش آغاز شد به عنوان «یکی از بزرگترین محرک‌ها از نظر سیاست جغرافیایی فعلی» برای تغییر جهانی به سمت انرژی‌های تجدید پذیر توصیف کرد.

آقای دوک گفت: «وقتی به آنچه که کشورها در واکنش انجام می‌دهند نگاه می‌کنید، [می‌بینید] که تغییر جهت انرژی را تسریع کرده ‌است.»

وی افزود: «اتحادیه اروپا تلاش‌های خود برای استقرار انرژی‌های تجدیدپذیر و پمپ‌های حرارتی و برق‌رسانی به خودروها و واکنش یه این بحران را سه‌برابر کرده است. این کار زمان می‌برد … اما به خاطر این درگیری، سریع‌تر می‌شود.»

استرالیا قصد دارد با تنوع بخشیدن به شرکای تجاری‌اش، اتکای زیاد خود را به پنل‌های خورشیدی ساخت چین، متحد روسیه، کاهش دهد، به خصوص در زمانی که دولت استرالیا تغییر جهت به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر خود را افزایش می‌دهد.

دولت جدید استرالیا که در ماه مه انتخاب شد، هدف خود در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای استراالیا تا سال ۲۰۳۰ را از ۲۶ درصد (که کمتر از ۲۸ درصدِ سال ۲۰۰۵) بود، به ۴۲ درصد افزایش داده‌ است.

ایالت متحده نیز انتظار دارد که تا پایان این دهه (سال ۲۰۳۰) انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را تا بیش از ۵۰ درصد کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG