لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

موج گرما در سراسر اروپا؛ بریتانیا و فرانسه هشدار «گرمای شدید» صادر کرده‌اند


موج گرمای بی‌سابقه در بریتانیا
موج گرمای بی‌سابقه در بریتانیا

موج گرمای شدید و هوای خشکی که قاره اروپا را فراگرفته، بریتانیا و فرانسه را وادار به صدور هشدارهای جدیدی برای این هفته کرد.

به گزارش رویترز، سرویس هواشناسی بریتانیا روز سه‌شنبه هشداری با عنوان «گرمای شدید» برای بخش‌هایی از انگلیس و ولز صادر کرد.

به نظر نمی‌آید شرایط خشک و گرم هوا که باعث آتش‌سوزی‌ها‌ و شکستن رکورد گرمای هوا شده، و زیرساخت‌های کشور را تحت فشار قرارداده است، به این زودی‌ها پایان یابد.

این در حالی است که به نقل از سایت شبکه بلومبرگ، آژانس امنیت سلامت بریتانیا هشدار مربوط به گرما را که روز سه‌شنبه ۹ اوت آغاز شد تا ۱۴ اوت برای تمام مناطق تمدید کرد.

به گزارش رویترز، اداره هواشناسی بریتانیا اعلام کرد که هشدار کهربایی، که بعد از هشدار قرمز شدید‌ترین هشدار است، از پنجشنبه تا پایان روز یکشنبه اعمال خواهد شد و به این معنی است که افرادی که در برابر گرمای شدید آسیب‌پذیرهستند ممکن است از نظر سلامت در خطر قرارگیرند.

گرمای شدید در پاریس، فرانسه
گرمای شدید در پاریس، فرانسه

اداره هواشناسی دولتی فرانسه نیز هشدار مشابه «گرمای شدید» کهربایی رنگ را برای بخش‌هایی از جنوب کشور اعلام کرده است.

به گزارش بلومبرگ، رئیس دایره رویدادهای شدید و حفاظت از سلامت در سازمان بهداشت بریتانیا گفت که گرما می‌تواند خیلی سریع سلامت افراد را تحت تاثیر قرار دهد. او افزود که مهم است که اطمینان حاصل شود افراد آسیب‌پذیر یعنی سالمندانی که تنها زندگی می کنند و افرادی که مزمت دارند و از سلامتی کامل برخوردار نیستند، برای مقابله با هوای گرم از آمادگی لازم برخوردار باشند.

به گزارش رویترز، پیش‌بینی می‌شود که دمای هوا در روز جمعه به ۳۵ درجه سانتیگراد برسد و ممکن است این افزایش دما در روز شنبه در برخی نقاط به ۳۶ درجه سانتیگراد نیز بالغ شود.

این هشدار در حالی صادر می‌شود که بریتانیا در ماه گذشته میلادی، رکورد گرم‌ترین ژوئیه ثبت شده در تاریخ بریتانیا از سال ۱۹۳۵ به بعد را تجربه کرد. ماه گذشته دمای هوای بریتانیا برای اولین بار به بالای ۴۰ درجه سانتیگراد رسید که موجب نگرانی مقامات شد و توجه آنها را به خطرات تغییرات آب و هوایی بیشتر معطوف کرد.

گرمای شدید در برلین، آلمان
گرمای شدید در برلین، آلمان

سایر کشورهای اروپایی نیز در هفته‌های اخیر با موج گرمای داغ و سوزان مواجه بوده‌اند که در اغلب موارد از ۴۰ درجه سانتیگراد نیز فراتر رفته بود.

مجموعه نظرسنجی که نتایج آن در روز سه‌شنبه منتشر شد نشان می‌دهد که موج گرما در بریتانیا در ماه ژوئیه باعث شد که مردم هزینه بیشتری را صرف خریدن لباس‌های خنک تابستانی، غذا برای پیک‌نیک، و دستگاه‌های تهویه هوا کنند. این درحالی است که آنها به دلیل افزایش قیمت‌ها و بالا رفتن هزینه زندگی مجبور شده‌اند بودجه مسافرت‌های خارجی و غذا خوردن در رستوران‌ها را کاهش دهند.

XS
SM
MD
LG