لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

دومینوی آب و آتش؛ طوفان‌های نیرومند و خشکسالی‌های طولانی جهان را تهدید می‌کند


آتش‌سوزی جنگلی در شرق اسپانیا - ۱۸ اوت ۲۰۲۲ (۲۷ مرداد ۱۴۰۱)
آتش‌سوزی جنگلی در شرق اسپانیا - ۱۸ اوت ۲۰۲۲ (۲۷ مرداد ۱۴۰۱)

شرایط اقلیمی در سراسر جهان با تغییرات بنیادین همراه شده است. از آتش‌سوزی‌های جنگلی در اتحادیه اروپا گرفته تا باران‌های شدید و سیل‌آسا در آسیا و آفریقا. کمیسیون اروپا می‌گوید میزان آتش‌سوزی‌ها در این قاره از سال ۱۳۸۵ تاکنون بی‌سابقه بوده است. رسانه‌های دولتی چین نیز از گرما و خشکسالی بلندمدت خبر می‌دهند.

دومینوی آب و آتش ناشی از تغییرات اقلیمی تقریبا همه قاره‌های جهان را با مشکلات فراوان، از خشکسالی‌های شدید گرفته تا باران‌های سیل‌آسا و طوفان‌های استوایی، مواجه کرده است.

بنا بر تازه‌ترین آمار اعلام شده از سوی اتحادیه اروپا، امسال هزاران هکتار از جنگل‌های این قاره بر اثر آتش سوزی و به دلیل خشکسالی و کم آبی طعمه حریق شدند و سوختند.

یانز لنارچیچ، کمیسر اروپایی برای کمک‌ها بشردوستانه و مدیریت بحران، می‌گوید: «ما با تابستان سختی در اروپا روبرو هستیم. تاکنون بیش از ۷۰۰ هزار هکتار سوخته و این بالاترین میزان آتش‌سوزی از سال ۲۰۰۶ تاکنون بوده است.»

انتظار می‌رفت پس از تابستان بسیار گرم همراه با آتش‌سوزی، شرایط اقلیمی در این قاره کمی بسامان شود، اما فرانسه در حال حاضر شاهد طوفان‌های سهمگین است.

مقامات محلی فرانسه اعلام کردند که رعد و برق شدید صبح روز پنجشنبه در جزیره کورس فرانسه سه کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشت.

مقامات دریایی فرانسه نیز اعلام کردند تا کنون حدود ۶۰ عملیات نجات در امتداد سواحل غربی این جزیره برای کمک به چندین کشتی زمین‌گیر و غرق شده ادامه دارد.

در چین نیز شرایط اقلیمی با بحران و تلفات جانی همراه بوده است. رسانه‌های این کشور روز پنجشنبه اعلام کردند در پی باران سیل‌آسا در غرب چین و رانش زمین و وقوع ناگهانی سیل، دست‌کم ۱۶ نفر جان خود را از دست دادند و ۱۸ نفر دیگر ناپدید شدند.

چین در تابستان امسال با باران شدید و سیل در برخی از نقاط این کشور و گرمای شدید و خشکسالی در مناطق دیگر مواجه است. رسانه‌های دولتی می‌گویند این بدترین مورد گرما و خشکسالی طولانی‌مدت از زمان ثبت رکورد در ۶۰ سال پیش است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG