لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

تاثیر تغییرات اقلیمی بر «جنسیت» لاک‌پشت‌های دریایی فلوریدا


یک لاک‌پشت دریایی نوزاد - آرشیو
یک لاک‌پشت دریایی نوزاد - آرشیو

افزایش دمای هوای ایالت فلوریدا در چهار سال گذشته موجب افزایش بی‌تناسب تعداد لاک‌پشت‌های دریایی ماده شده است، به طوری که حدود ۹۹ درصد از بچه‌ لاک‌پشت‌های بیرون آمده از تخم در این ایالت ماده هستند.

جنسیت لاک‌پشت‌های دریایی، برخلاف بسیاری از جانوران، هنگام بارور شدن تخم مشخص نمی‌شود. بلکه نر یا ماده شدن جنین لاک‌پشت به دمای زمینی که در آن تخم‌گذاری می‌شود بستگی دارد.

اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا می‌گوید اگر دمای ماسه زیر ۲۷.۷ درجه سانتیگراد باقی بماند، جنین‌ها نر، و اگر دمای ماسه بالای ۳۱.۵ درجه سانتیگراد باشد، لاک‌پشت‌ها ماده می‌شوند. همچنین اگر دمای ماسه بین این دو درجه باشد، جنین‌ها به ترکیبی از لاک‌پشت‌های دریایی ماده و نر تبدیل می‌شوند.

در فلوریدا، که از سال ۱۳۹۷ تاکنون هر سال گرم‌ترین تابستان‌های را داشته، شمار لاک‌پشت‌های دریایی ماده به شدت افزایش یافته است و این می‌تواند در سال‌های آتی تاثیرات مخربی بر این گونه داشته باشد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مدیر بیمارستان لاک‌پشت‌ها در شهر ماراتن فلوریدا نوشته است که دانشمندان مطالعه‌کننده روی تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی و جوجه‌کشی لاک‌پشت‌ها هیچ بچه لاک‌پشت دریایی نری پیدا نکرده‌اند، و «بنابر این در چهار سال گذشته بچه لاک‌پشت‌ها همه ماده بودند.»

البته این روند تنها مختص فلوریدا نیست. مطالعه‌ دیگری در استرالیا نیز مشابه همین نابرابری جنسیتی را در جمعیت لاک‌پشت‌های دریایی نشان داده است.

همه لاک‌پشت‌ها، از جمله لاک‌پشت‌های دریایی، در فصل گرما، معمولاً در ماه‌های خرداد یا تیر، برای تخم‌گذاری لانه می‌سازند و تخم‌ها حدود دو تا سه ماه زیر خاک و ماسه می‌مانند.

گرمای بیش از حد خاک و ماسه تنها یکی از چندین عواملی است که بقای لاک‌پشت‌های دریایی را تهدید می‌کند. آلودگی آب و هوا، فرسایش سواحل، و از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی از دلایل دیگر کاهش تعداد لاک‌پشت‌های دریایی در سال‌های اخیر بوده است.

XS
SM
MD
LG