لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

نخستین قطارهای هیدروژنی جهان در آلمان به‌حرکت درآمدند


برای نخستین بار در جهان، روز چهارشنبه پنج قطار هیدروژنی هزار مسافر را جابه‌جا کردند.

این سفرها در مسیری ۱۲٠ کیلومتری میان دو شهر وزر و البه در ایالت نیدرزاکسن که یکی از بزرگترین ایالت‌های آلمان است، انجام شد.

سازنده این قطارها شرکت آلمانی آلستوم است. مدیر آلستوم، این راه‌اندازی را به‌عنوان یک امتیاز بزرگ قلمداد کرده‌ است.

بحران انرژی، در عین حال که مشکلاتی بزرگ را برای اقتصاد و مصرف‌کنندگان آلمان فراهم آورده، به انگیزه‌ای تازه مبدل شده تا تلاش‌ها در مسیر وداع با انرژی‌های فسیلی آلوده‌کننده و جایگزینی آن‌ها با انرژی‌های پاک» بیشتر شود.

سوخت هیدروژنی، صدرنشین لیست این انرژی‌ها است. قطارهای به‌کار گرفته‌ شده، به‌تدریج جایگزین پانزده قطار دیزلی خواهند شد که اکنون در این مسیر تردد می‌کنند.

استفاده از صرفا یک کیلو سوخت هیدروژنی می‌تواند برابر با درحدود چهار و نیم لیتر گازوئیل، بازدهی داشته باشد.

از دیگر محاسن قطارهای هیدروژنی این است که بدون آلایندگی صوتی و کم‌صدا بوده و فقط بخار و آب متراکم از اگزوزشان خارج می‌شود.

میزان برد سوخت این قطارها هزار کیلومتر است، به این معنا که می‌توانند یک روز کامل را در شبکه، با استفاده از فقط یک مخزن هیدروژن حرکت کنند. هم‌اکنون یک ایستگاه پمپاژ هیدروژن در مسیر ایجاد شده‌ است.

همچنین این قطارها می‌توانند با سرعت حداکثر ۱۴۰ کیلومتر، برابر با ۸۷ مایل در ساعت، حرکت کنند. گفتنی است که سرعت قطارهای سوخت فسیلی در این خط، بسیار کمتر و بین ۸۰ تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت است.

جایگزینی قطارهای هیدروژنی با قطارهای دیزلی همزمان با امضای پیمان همکاری آلمان و کانادا در زمینه تولید هیدروژن انجام شد. این پیمان را وزیر اقتصاد آلمان و وزیر انرژِی کانادا در حضور صدراعظم آلمان و نخست وزیر کانادا امضا کردند.

XS
SM
MD
LG