لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۲

جنگ لفظی کلینتون و ترامپ، همزمان با حمایت رئیس مجلس نمایندگان از نامزد جمهوریخواه


عکس دو نامزد احتمالی حزب های جمهوریخواه روی دو لیوان.
عکس دو نامزد احتمالی حزب های جمهوریخواه روی دو لیوان.

در روزی که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بعد از حدود یک ماه از دونالد ترامپ برای نامزدی حزب جمهوریخواه حمایت کرد، هیلاری کلینتون از حزب دموکرات در سخنانی علیه ترامپ، صلاحیت او برای ریاست جمهوری را زیر سوال برد. اظهارات کلینتون البته با واکنش تند ترامپ مواجه شد.

روز پنجشنبه ۱۳ خرداد ماه، پل رایان رییس مجلس نمایندگان آمریکا بالاخره اعلام کرد که از داوطلب محرز شده حزب جمهوریخواه یعنی دونالد ترامپ، برای ورود به انتخابات سراسری حمایت می کند.

تا چندی پیش رهبران جمهوریخواه از همراهی با آقای ترامپ به خاطر موضعگیری های جنجالی سیاست خارجی و داخلی و همچنین به گفته آنها نداشتن دیدگاههای محافظه کارانه در چارچوب حزب، سرباز می زدند اما با افزایش محبوبیت عمومی در دریافت تعداد مورد نیاز نمایندگان حزبی در انتخابات مقدماتی درون حزبی، به ناچار شروع به حمایت از او کرده اند.

یک ماه پیش پل رایان از حمایت از ترامپ طفره رفت اما حال که از او حمایت کرده، برخی از این تصمیم او انتقاد کرده اند اما رایان می گوید برای حمایت از ترامپ هیچ فشار یا توصیه ای نبوده است.

وی گفت: "من در اعلام حمایت از او تحت فشار نبودم. تصمیم به این علت است که جمهوریخواهان به شکل متحد برای پیروزی وارد انتخابات سراسری آبانماه شوند."

وی افزود: "تصمیم من به خاطر نجات کشور از احتمال ادامه اداره کشور توسط دولت پیشروی لیبرال مانند آنچه خانم کلینتون برای مردم برنامه ریزی کرده گرفته شد. تصمیم من با هدف پیروزی ما اتخاذ شد."

همزمان با این رویداد در حزب جمهوریخواهان، هیلاری کلینتون پنجشنبه در سخنانی در ایالت کالیفرنیا، از سیاست خارجی ترامپ انتقاد کرد.

هیلاری کلینتون هرچند تا هفته های اخیر با فاصله زیادی از برنی سندرز پیش بوده است، اما در آخرین نظرسنجی ها در ایالت کالیفرنیا، این اختلاف تنها به دو درصد کاهش یافته است. قرار است انتخابات مقدماتی دموکرات ها در این ایالت در سه شنبه آینده برگزار شود.

خانم کلینتون که برای دریافت حداکثر حمایت پیش از برگزاری انتخابات مقدماتی در ۱۸ خرداد ماه در کالیفرنیا به سر می برد، آقای ترامپ را که هیچگونه سابقه سیاسی ندارد، متهم به ارائه برنامه های بی ربط سیاست خارجی کرد.

وی گفت: "او کلا آمادگی ریاست جمهوری را ندارد. او از نظر خُلق و خو برای مقام ریاست جمهوری که نیازمند دانش ، ثبات و مسئولیت پذیری است ، مناسب نیست."

نامزد پیشروی دموکرات ها درباره ترامپ افزود: "او نباید هیچگاه به کدهای استفاده از بمب اتمی دست یابد. زیرا او به سرعت عصبانی می شود و ما را وارد جنگ خواهد کرد."

کلینتون افزود: "او از دیکتاتورهایی مانند ولادیمیر پوتین تمجید می کند و با همپیمانانمان مانند نخست وزیر بریتانیا، صدر اعظم آلمان، رییس جمهوری مکزیک و پاپ اعظم و شهردار لندن وارد جنگ لفظی می شود."

این اظهارات هیلاری کلینتون خیلی زود با واکنش دونالد ترامپ مواجه شد.

روز گذشته آقای ترامپ در شهر سن حوزه کالیفرنیا در سخنانی دیدگاههای خانم کلینتون، رقیب دموکراتش در انتخابات سراسری را به باد انتقاد گرفت و وی را برای تصدی پست ریاست جمهوری و فرماندهی کل قوا آمریکا نا مناسب دانست.

وی گفت: "من سخنرانی کلینتون را که کاری سختی بود تماشا کردم. انگار من قرص خواب آور خورده بودم. بله قرص خواب آور. بیدار ماندن را برایم مشکل کرده بود."

ترامپ افزود: هیلاری متقلب، می گوید که ما همپیمانانمان را که متحدان خوبی هم هستند هیچگاه تنها نخواهیم گذاشت. او گفت که چین به ما حسادت می کند. چه حسادتی چین و روسیه به ما دارند. آنها فکر می کنند که ما احمقیم. ما به رایگان از همپیمانانمان دفاع می کنیم."

نامزد احتمالی جمهوریخواهان افزود: "من مخالف جنگ عراق بودم و کلینتون موافق با آن. و حالا وی می گوید که به دونالد ترامپ در کنترل بمب های هسته ای مان نمی توان اعتماد کرد. بگذارید راحت بگویم که من خوی متوازن تر و سرسخت تری نسبت به او دارم و آمریکا به خوی سرسخت نیاز دارد."

طبق روال ماه های گذشته، محل بیرون سخنرانی دونالد ترامپ به صحنه زد و خورد بین حامیان و مخالفان او تبدیل شد.

با اتمام انتخابات مقدماتی در روز ۱۸ خرداد ماه ، نامزدهای دو حزب جمهوریخواه و دموکرات حدود دو ماه دیگر در کنوانسیون ملی دو حزب، بطور رسمی برای حضور در انتخابات نهایی آبان ماه معرفی خواهند شد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG