لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

واکنش ظریف به ترامپ: برجام قابل مذاکره مجدد نیست


مارگو والستروم و محمدجواد ظریف وزرای خارجه سوئد و ایران
مارگو والستروم و محمدجواد ظریف وزرای خارجه سوئد و ایران

وزیر امور خارجه ایران می گوید ایران و آمریکا توافق دو طرفه ای ندارند که یکی از طرفین بخواهد دوباره درباره آن مذاکره و بحث کند. این سخنان محمدجواد ظریف، پاسخی به اظهارات اخیر دونالد ترامپ نامزد احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات آمریکا است.

آقای ترامپ که به نظر می رسد در نشست تیرماه مجمع حزب جمهوریخواه نامزد این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود، در هفته های اخیر بارها از توافق ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک انتقاد کرد و وعده داد در صورت پیروزی در انتخابات در این توافق بازنگری می کند یا از ایران بخواهد که دوباره از نو مذاکره کند.

محمد جواد ظریف که روز چهارشنبه در سفر اروپایی خود در پایتخت سوئد بود، به خبرنگاران گفت توافق اتمی، فقط بین ایران و آمریکا نیست که نامزد پیشرو جمهوریخواهان در انتخابات و یا هر کسی دیگر بخواهد درباره آن مذاکره مجدد انجام دهد.

آقای ظریف، توافق را "یک سند بین المللی" نامید که اجرای آن توسط قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تضمین شده است.

توافق هسته ای بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در تیرماه گذشته حاصل شد و از ژانویه گذشته اجرای آن آغاز شده است.

برخلاف جمهوریخواهان، برنی سندرز و و هیلاری کلینتون نامزدهای دموکرات ها از این توافق حمایت می کنند.

خانم کلینتون پیشتر گفت که این توافق برنامه هسته ای ایران را مهار می کند و او از این مساله حمایت می کند.

اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران

همزماه با حضور وزیر امور خارجه ایران در سوئد، تعدادی از ایرانیان معترض به نقض حقوق بشر در ایران نیز در شهر استکهلم تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در ویدئوهایی که از این تجمع روی اینترنت قرار داده شده، حدود هفتاد نفر با پرچم های "کمیته ضد اعدام"، "حزب ایران آباد" و "مجاهدین خلق" در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران حضور دارند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آقای ظریف در حاشیه دیدار با وزیرخارجه سوئد، درباره نقض حقوق بشر در ایران گفت، برخی سیاه نمایی در مورد حقوق بشر در ایران را به کسب و کار خود مبدل کرده اند. هر کشوری می تواند در حوزه حقوق بشر ، خود را ارتقا دهد.

وی افزود: ما تنها کشوری در منطقه هستیم که انتخابات آزاد داریم و اخیراً پس از انتخابات سراسری در ایران دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.

XS
SM
MD
LG