لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

نظرسنجی: تنها ۱۰ درصد مردم آمریکا به نظام سیاسی کشور اعتماد کامل دارند


ស្លាក​បង្ហាញ​ពី​ការ​រំឮក​ដល់​​ជន​ដែល​បានស្លាប់​ចុង​ក្រោយ​បង្អស់​នៅ​មន្ទីរ​ស-២១ និង​ជា​កន្លែង​ដែល​ពិធី​បង្សុកូល​ប្រារព្ធ​ឡើង​ ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍ ទី​០៤ ខែ​តុលា ឆ្នាំ​២០១៨។ ។ (ណឹម សុភ័ក្រ្តបញ្ញា/VOA)
ស្លាក​បង្ហាញ​ពី​ការ​រំឮក​ដល់​​ជន​ដែល​បានស្លាប់​ចុង​ក្រោយ​បង្អស់​នៅ​មន្ទីរ​ស-២១ និង​ជា​កន្លែង​ដែល​ពិធី​បង្សុកូល​ប្រារព្ធ​ឡើង​ ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍ ទី​០៤ ខែ​តុលា ឆ្នាំ​២០១៨។ ។ (ណឹម សុភ័ក្រ្តបញ្ញា/VOA)

بر اساس یکی از جدیدترین نظر سنجی ها که در عرصه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صورت گرفته ۱۰ درصد شهروندان این کشور به نظام سیاسی کشور اعتماد کامل دارند، ۵۱ درصد کمی اعتماد داشته و ۳۸درصد به آن اعتماد ندارند.

در بخش دیگر این نظر سنجی حدود ۴۰ درصد سیستم دو حزبی را ناکارآمد می دانند و حدود ۵۰ درصد افراد شرکت کننده در افکارسنجی بر این باورند که سیستم دو حزبی با کمی اصلاحات کار آمد می شود.

در این نظر سنجی شهروندان احساسات خود را نسبت به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ با این صفات توصیف کردند:
۷۰درصد ناامید، ۶۵درصد علاقمند، ۵۵درصد مایوس، ۵۲درصد عصبانی، ۳۷درصد امیدوار و ۲۳درصد هیجان زده و ۱۳درصد از تحولات انتخابات احساس غرور می کنند.

حدود ۱۱۰۰شهروند آمریکایی بین ۲۳ تا ۲۶ اردیبهشت از طریق تلفن ثابت و همراه در این نظر سنجی شرکت کردند.

از سوی دیگر، بنا به سنت گردش قدرت در ایالات متحده، نهادهای امنیتی باید به نامزدهای دو حزب گزارشات فوق سری کشور را ارائه کنند، اما این نهادها از در اختیار گذاردن چنین داده های طبقه بندی شده، به آقای ترامپ که هیچگونه سابقه سیاسی نداشته و خانم کلینتون که هنوز مساله استفاده از سرور ایمیل شخصیش حل نشده، نگرانند.

با نزدیک شدن پایان انتخابات مقدماتی و افزایش احتمال نامزدی خانم کلینتون و آقای ترامپ در کنوانسیون ملی دو حزب؛ نهادهای امنیتی آمریکا باید بر اساس سنتی که در دوران ریاست جمهوری هری ترومن پایه گذاری شد، به ارائه گزارشات فوق سری به این دو بپردازند.

حال آنکه با توجه به اینکه آقای ترامپ سابقه سیاسی ندارد و به گفته برخی از کارشناسان وی را "دهان لق" میدانند و از طرفی حل نشدن مساله ایمیلهای خانم کلینتون در دوران تصدی وزارت خارجه، نهادهای امنیتی در ارائه چنین داده های طبقه بندی شده خود را با چالشی جدید مواجه می بینند.

از طرفی، روز گذشته یکی از سخنرانیهای انتخاباتی سناتور سندرز در ایالت پر جمعیت کالیفرنیا به علت اختلال کنشگران حقوق حیوانات موجب دخالت نیروهای امنیتی محافظ وی شد.

اما این سناتور ۷۴ ساله پس از بازداشت چهار تن از این افراد در سخنرانی خود باردیگر به هوارانش قول داد که راه را تا پایان انتخابات مقدماتی در نیمه خرداد ماه ادامه دهد.

او گفت: "کارزار ما توانسته است حدود ۹ میلیون رای بدست آورد...ما پیروز انتخابات مقدماتی در ایالت کالیفرنیا، یکی از پیشروترین ایالتهای کشور خواهیم شد، پس به پیش برای اجرای انقلاب سیاسی در کشور."

خانم کلینتون همراه با همسرش بیل کلینتون روز گذشته در راهپیمایی روز یادبود در ایالت نیویورک شرکت کرد.

انتخابات سراسری آمریکا در اوایل آبانماه برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG