لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

«ترامپ زخمی اما مبارز، لنگ لنگان به مناظره با کلینتون می‌رود»


دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یکشنبه شب برای بار دوم با هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات خود مناظره می کند.
به نوشته آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ، زخمی اما مبارز، لنگ لنگان و در حالی که حمایت بسیاری از رهبران حزب جمهوری‌خواه را از دست داده، به مناظره با هیلاری کلینتون می رود.

این مناظره در شرایطی برگزار می شود که در پی انتشار یک فایل ویدیویی مربوط به یازده سال پیش که ترامپ در آن سخنان رکیکی درباره زنان و تلاشش برای رابطه جنسی با یک زن متاهل می گوید؛ بسیاری از جمهوری‌خواهان سرشناس حمایت خود را از او پس گرفته‌اند.

ترامپ بابت آن سخنان عذرخواهی کرد اما بسیاری از رهبران جمهوریخواه گفته اند که نمی توانند از چنین فردی حمایت کنند. برخی از آنان نیز از ترامپ خواسته اند که از نامزدی کنار بکشد. اما دونالد ترامپ شنبه شب گفت احتمال اینکه او از انتخابات کناره گیری کند «صفر» است. بسیاری از طرفدارانش نیز در شبکه های اجتماعی به رهبران جمهوری‌خواه حمله کرده اند که چرا حمایت خود را از ترامپ پس گرفته‌اند.

وظیفه ترامپ در مناظره یکشنبه شب بسیار سنگین خواهد بود. هیلاری کلینتون در اولین مناظره اش اشاره کرده بود که ترامپ در مورد زنان اظهارات بدی مطرح کرده است. انتظار می رود که کلینتون یکشنبه شب بیشتر به این موضوع اشاره کند.

در عوض ترامپ اشاره کرده که ممکن است مناظره را به رفراندومی در مورد ازدواج زوج کلینتون تبدیل کند. تاکتیک دفاعی ترامپ عمدتا این بوده است که روابط جنسی خارج از ازدواج بیل کلینتون را یادآوری کرده است. اما مخالفان ترامپ می گویند بیل کلینتون در انتخابات امسال نامزد ریاست جمهوری نیست و چنین دفاعی بی مورد است. ترامپ همچنین گفته است که هیلاری کلینتون نیز به زنان حمله کرده، آنها را تحت فشار گذاشته، تهدیدشان کرده و باعث خجالت آنها شده است.

ویدئوی ترامپ مربوط به سال ۲۰۰۵ و مکالمه دو نفره او با یک مجری تلویزیون است. ترامپ در این ویدئو می گوید که قصد داشته با یک زن متاهل رابطه جنسی برقرار کند. او در این مکالمه با زبانی رکیک سخن می گوید. ترامپ می گوید «وقتی آدم پول و موقعیت دارد» زنان تسلیمش می شوند. این ویدئو مربوط به زمانی است که وی به تازگی با همسر کنونی اش ملانیا ازدواج کرده بود.

مایک پنس، یار انتخاباتی ترامپ که او نیز گفته است از سخنان ترامپ نمی تواند دفاع کند، در بیانیه خود نوشت برای خانواده ترامپ دعا می کند.

پل رایان، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا سخنان ترامپ را محکوم کرد اما از او نخواست که از انتخابات کنار بکشد.

چندین سناتور دیگر اما حمایت خود را از ترامپ پس گرفتند؛ از جمله سناتور با نفوذ جان مک‌کین. جان مک‌کین گفته است فایل منتشر شده از سخنان ترامپ دفاع از او را غیرممکن کرده است.

بسیاری از جمهوری‌خواهان نیز از ترامپ خواسته اند از رقابت کنار بکشد. مارتا روبی، نماینده جمهوری‌خواه آلاباما گفته است که روشن است که برای کشور و حزب بهتر است ترامپ از رقابت‌هاکناره گیری کند و بگذارد یک جمهوری‌خواه مورد احترام به جای او شرکت کند.

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه دوران ریاست جمهوری جرج بوش نیز از ترامپ خواسته از انتخابات کناره گیری کند. شماری از جمهوری‌خواهان می گویند گزینه بهتر از ترامپ برای انتخابات شاید معاون او، مایک پنس باشد. هر چند زمان زیادی تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر باقی نمانده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG