لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

مناظره آخر؛ کلینتون: پوتین کمک او در انتخابات است؛ ترامپ: پوتین باهوش‌تر از شماست


این آخرین مناظره دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه است.
این آخرین مناظره دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه است.

هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در آخرین مناظره انتخابات آمریکا بر سر موضوعاتی چون دخالت روسیه و پوتین در انتخابات، همکاری با شرکای خارجی و مسئله افشای ایمیل های کلینتون و اظهارات رکیک ترامپ در مناظره بحث کردند.

چهارشنبه شب ۲۹ مهر به وقت شرق آمریکا، سومین و آخرین مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در شهر لاس وگاس برگزار شد.

از خانم کلینتون درباره جزئیات افشا شده در ایمیل های او توسط ویکی لیکس پرسیده شد که وی گفت این هک به گفته مقام های امنیتی آمریکا توسط دولت روسیه بوده و آیا ترامپ تایید می کند که پوتین به عنوان دوست در انتخابات به او کمک می کند؟

ترامپ در پاسخ گفت او با پوتین دوستی ندارد اما پوتین را از اوباما و کلینتون با هوش تر می داند.

دو نامزد انتخابات در باره مسئله مهاجرت نیز بحث کردند. دونالد ترامپ بار دیگر از سیاست ایجاد دیوار در مرز مکزیک دفاع کرد و گفت در صورت ریاست جمهوری این مسئله را پیگیری می کند.

هیلاری کلینتون
هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون همچنین گفت این سیاست غلط است چون خیلی از کسانی که در آمریکا به عنوان مهاجر غیرقانونی هستند، مالیات داده اند و حق دارند بعد از این همه سال شهروند آمریکایی باشند.

در بخشی از این مناظره، مسئله اظهارات رکیک ترامپ مطرح شد. دونالد ترامپ در واکنش به اتهامات اخیر مبنی بر تعرض جنسی گفت «اکثر آنها تکذیب شده اند» و افزود معتقد است هیلاری کلینتون آنها را جلو فرستاده است.

کلینتون نیز در واکنش گفت، «دونالد فکر می کند توهین به زنان او را بزرگتر می کند.»

ترامپ در بخش اقتصادی مناظره گفت: «کشور ما راکد شده است. مشاغل را از دست داده ایم. در نتیجه ی طرحی که شوهر هیلاری امضاء و خود هیلاری آنرا تأیید کرد، دیگر چیزی تولید نمی کنیم.»

کلینتون اما ضمن انتقاد از ترامپ گفت، او مشاغل را به کشورهایی چون چین برده است.

دونالد ترامپ در واکنش به طرح اقتصادی هیلاری کلینتون در سومین مناظره به او گفت: «تو در سیاست تجربه داری، ولی تجربه خوبی نبوده است. چرا در این ۳۰ سال کاری نکرده ای؟»

دونالد ترامپ
دونالد ترامپ

در رابطه با متمم دوم قانون اساسی آمریکا که حق حمل اسلحه به شهروندان آمریکایی می دهد، خانم کلینتون گفت به این قانون احترام می گذارد ولی مقرراتی باید وضع شوند تا از کشته شدن افراد بی گناه جلوگیری شود.

دونالد ترامپ از سویی دیگر گفت متمم دوم را همانطور که هست و همانطور که نیت بنیانگذاران آن بوده است حفظ خواهد کرد.

این دو نامزد در حالی به مناظره آخر رسیدند که اظهارات جنجالی ترامپ درباره زنان و همچنین افشای ایمیل های شخصی هیلاری کلینتون، محبوبیت این دو نامزد را نزد رای دهندگان آمریکایی کاهش شدیدی داده است.

مناظره سوم و مسئله ایران

در بخشی از این مناظره که به عملیات موصل و گزینه استقرار نیروهای آمریکایی در عراق اختصاص داشت، در حالیکه خانم کلینتون نسبت به پیروزی این عملیات خوشبین بود، آقای ترامپ مسئله ایران را مطرح کرد.

دونالد ترامپ گفت « ما موصل را در اختیار داشتیم ولی حالا، و به خاطر خروج نیروها به دستور اوباما، آنرا از دست دادیم.» آقای ترامپ همچنین با اشاره به اینکه توافق هسته ای ایران یکی از بدترین توافق های آمریکا بوده است گفت این توافقنامه تضمین خواهد کرد که ایران به سلاح هسته ای دست یافته و از آن استفاده کند. آقای ترامپ چندین بار تأکید کرد «ایران قصد تسخیر عراق را دارد، و همواره به دنبال چنین هدفی بوده است.»

سخنان پایانی نامزدها

در خاتمه مناظره چهارشنبه شب، هر کدام از نامزدها یک دقیقه فرصت داشتند تا سخنان پایانی خود را ارائه دهند.

خانم کلینتون گفت «من دستم را به سوی همه شما، از دموکرات گرفته تا جمهوریخواه و غیره، دراز می کنم. من از تمام آمریکایی ها می خواهم کمک کنند کشور را بهتر کنیم. ما به استعداد و اشتیاق شما نیاز داریم. من به خاطر خانواده ها در مقابل ابرشرکت ها و ثروتمندان خواهم ایستاد تا تحصیلات و بهداشت و زندگی بهتری داشته باشید.»

دونالد ترامپ نیز در سخنان پایانی خود گفت «ما آمریکا را دوباره بزرگ خواهیم کرد. ما باید به سربازان خود بیشتر برسیم. زنان و افسرهای پلیس ما از احترام لازم برخوردار نیستند. ما آمریکا را دوباره قوی خواهیم کرد. نمی توانیم چهار سال دیگر صبر کنیم تا سیاست های غلط ادامه پیدا کنند.»

این مناظره توسط کریس والاس مجری شبکه خبری فاکس مدیریت شد.

پخش زنده مناظره از فیس بوک صدای آمریکا

------------------

خانواده ترامپ
خانواده ترامپ

بیل کلینتون و دخترش چلسی
بیل کلینتون و دخترش چلسی

کریس والاس مجری شبکه خبری فاکس
کریس والاس مجری شبکه خبری فاکس

همانطور که پیش بینی می شد دو نامزد در نهایت با هم دست ندادند.
همانطور که پیش بینی می شد دو نامزد در نهایت با هم دست ندادند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG