لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

محک دو نامزد توسط نظامیان آمریکا؛ دفاع کلینتون از توافق ایران، تاکید ترامپ بر دوستی با پوتین


در دو بخش جداگانه هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ به سوالات نظامیان آمریکایی پاسخ دادند.
در دو بخش جداگانه هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ به سوالات نظامیان آمریکایی پاسخ دادند.

هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چهارشنبه شب در دو بخش جداگانه به سوالات نظامیان و کهنه سربازهای آمریکایی درباره مسایل مختلف پاسخ دادند تا توانایی خود را برای عهده دار شدن فرماندهی کل قوا نشان دهند.

چهارشنبه ۱۷ شهریور شبکه خبری ان‌بی‌سی در موزه هوافضای نیویورک میزبان دو نامزد انتخابات آمریکا بود. حاضران در این مراسم عمدتا نظامیان فعلی یا بازنشسته آمریکایی بودند.

ابتدا هیلاری کلینتون در این نشست حاضر شد و به سوالات مجری و حاضران پاسخ داد. از خانم کلینتون درباره موضوعاتی چون استفاده از سرور شخصی برای ایمیلهای کاری سوال شد و او همچنین درباره توانایی اش برای هدایت نظامی ایالت متحده سخنانی گفت.

در بخشی از این نشست از او درباره توافق ایران پرسیده شد که خانم کلینتون در پاسخ، ابتدا به سابقه این رویداد پرداخت و گفت، زمانی ما روی کار آمدیم که فعالیت هسته ای ایران غیر قابل مهار به نظر می رسید و به همین دلیل ما سعی کردیم تحریم ها علیه ایران را افزایش دهیم و بعد سعی کردیم کشورهای نزدیک به ایران مثل روسیه و چین را با خود برای فشار بیشتر بر ایران همراه کنیم.

مجری از خانم کلینتون پرسید آیا ایرانی ها از توافق تخطی می کنند و اگر چنین کنند، چه باید کرد. کلینتون که مذاکرات هسته ای از اواخر دوران وزارت او آغاز شد، گفت نه چنین امکانی وجود ندارد. وی افزود: ما نظارت های دقیقی داریم که می توانیم متوجه بشویم اکنون ایران چه می کند.

وزیر خارجه سابق آمریکا افزود: بیشتر تمرکز اکنون من بر سایر فعالیت های نظامی ایران از جمله برنامه موشکی و حمایت از تروریست های حماس و حزب الله است.

خانم کلینتون همچنین گفت ترجیح می دهم وقتی رئیس جمهور شدم به این فعالیت های ایران فکر کنم تا اینکه همزمان نگران ایران هسته ای هم باشم.

ترامپ: بی تجربه نیستم

بعد از نیم ساعت اول که به کلینتون اختصاص داشت، دونالد ترامپ برای پاسخ به سوالات حاضر شد.

آقای ترامپ که میلیاردر نیویورکی است و سابقه مدیریت دولتی و نظامی ندارد در ابتدای سخنانش گفت من از اول مخالف جنگ عراق بودم چون معتقد بودم به بهم خوردن نظم خاورمیانه منجر می شود همه دیدید که من درست می گفتم.

در بخشی از سوال و جواب، مجری از ترامپ پرسید، شما گفته اید فقط حقیقت را می گوید. آیا این جمله که گفته اید، حقیقت است. شما گفتید،‌ داعش را بهتر از ژنرالها می شناسید؟ ترامپ هم در پاسخ گفت از خیلی از مشاوران و همراهان دولت اوباما بیشتر می دانم.

یک نظامی حاضر در این مراسم از ترامپ پرسید گفتی خیلی زود داعش را نابود می کنید، بعد چی؟ آیا برنامه ای دارید که آنها برنگردند و دوباره قدرت نگیرند؟ ترامپ هم در پاسخ گفت اگر نفت را از آنها بگیریم،کار تمام است. مجری پرسید چطور نفت را از آنها می گیرید که ترامپ در پاسخ گفت یک گروه میگذاریم که نفت استخراج کنند و بفروشند. نفت نداشته باشند نابود می شوند.

وقتی مجری از ترامپ پرسید چرا نقشه ات را برای حذف داعش نمی گویید، ترامپ گفت من مثل اوباما نیستم که برنامه مبارزه با داعش را در یک برنامه زنده فاش کنم.

یک نظامی بازنشسته از ترامپ پرسید درباره خدمت مهاجران غیرقانونی در ارتش آمریکا چه فکر می کند. ترامپ موافق دیپورت مهاجران غیر قانونی است اما در پاسخ به این سوال، ترامپ گفت با خدمت آنها در ارتش موافق است.

اما بخشی از سوال و جواب از ترامپ به رابطه او با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اختصاص داشت. ترامپ از رابطه اش با پوتین دفاع کرد و گفت: الان روسیه با ما مشکل دارد اما در دوره من چنین مشکلاتی نخواهد بود. داعش هم الان مثل ما خواهان نابودی جدی داعش است. چرا همکاری نکنیم.

نامزد جمهوریخواه همچنین با دفاع از پوتین گفت، او رهبر موفقی است و حتی نهادهای نظرسنجی کشور ما می گویند او محبوبیتی حدود ۸۲ درصد در کشورش دارد.

ترامپ افزود در دوره ریاست جمهوری من، از همه ظرفیت ها و رابطه با چین و روسیه استفاده خواهم کرد.

پرسش و پاسخ از کلینتون و ترامپ در حالی برگزار شد که درصد محبوبیت ترامپ بین نظامیان بیشتر از کلینتون است اما در نظرسنجی های عمومی وضعیت کلینتون بهتر است.

در یک ماه آینده دو نامزد در سه مناظره شرکت خواهند کرد که مهمترین بخش رقابت آنها تا قبل از انتخابات آبان ماه است.

XS
SM
MD
LG