لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ایران ۲۰:۱۸

سرخط خبرها

سه موردی که دونالد ترامپ در مورد آنها حقیقت را گفته است

با وجود اینکه به نظر می رسد ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با مشکلاتی عمده روبرو شده و احتمال برنده شدن او در انتخابات تضعیف شده باشد، او در سخنرانی های چند روز اخیرش به موضوعاتی اشاره کرده که با واقعیات روزمره مردم آمریکا، از جمله ناامیدی مردم نسبت به احزاب اصلی آمریکا، همخوانی دارد.

در مقاله ای در واشنگتن پست به نوشته «کریس سیلیزا»، اشاره شده است به سه مورد که گفته می شود ترامپ در آنها به حقایقی مهم اشاره کرده و ممکن است بتواند به ستاد انتخاباتی او کمک کند.

  • خشک کردن باتلاق: به عقیده نویسنده، استفاده ترامپ از این واژه در اشاره به پیچیدگی ها در سیاستگذاری های واشنگتن پیامی قدرتمند بوده است. ترامپ معتقد است فرهنگ واشنگتن و سیاستمداران آن سالهاست درگیر عادت هایی مخرب شده است که گویی رسیدگی به نیازهای واقعی مردم آمریکا را به امری ثانویه برای واشنگتن تبدیل کرده است.

به همین خاطر برای برخی که اعتماد خود به سیاستمداران را از دست داده اند، چنین پیامی از سوی ترامپ و وعده او درباره خشک کردن این باتلاق جذابیت زیادی دارد.

  • محدودیت زمانی در سمت های کنگره: ترامپ در سخنرانی های اخیرش موضوعی را مطرح کرده که آن نیز می تواند به «خشک کردن» باتلاق سیاسی در واشنگتن کمک کند، و آن محدود کردن دوره زمانی خدمت سیاستمداران است که با وجود منتقدان در کنگره، طرفداران چشمگیری میان مردم دارد، چراکه این محدودیت می تواند از دید بسیاری با کهنه پرستی سیاسی در واشنگتن مقابله کند.
  • چرا هیلاری تا حالا کاری نکرده: از دیگر نقاط قوت ترامپ در مناظره ها و تبلیغات انتخاباتی اش انتقاد او از کلینتون و وعده های سیاسی او است. ترامپ از هیلاری انتقاد کرده که اگر او واقعا خواستار چنین تغییراتی بوده، چرا تا کنون و در حرفه بلندمدتش در حوزه سیاست آنها را انجام نداده؟

به عقیده نویسنده، حتی در صورتیکه ترامپ در این انتخابات شکست بخورد، این انتقاد به خانم کلینتون می تواند اهرمی قوی برای جمهوریخواهان در انتخابات سال ۲۰۲۰ باشد.

نویسنده تأکید می کند که حتی در صورتیکه دونالد ترامپ در انتخابات امسال شکست بخورد، شیوه نگاه او به تبلیغات انتخاباتی و انتقادهایش از سیاستمداران خالی از حکمت برای این سیاسمتداران نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

مارتی، ربات کنترل از راه دوری که مواظب تمیزی فروشگاه‌ها است

«مارتی» ربات - سوپرمارکت زنجیره ای «جاینت» در شهر هریسبرگ ایالت پنسیلوانیا - ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹

یک ربات چرخ‌ دار به نام «مارتی» در نزدیک به ۵۰۰ فروشگاه در آمریکا مشغول به کار است.

این ربات با چشم‌های درشت کارتونی، به هشت دوربین مجهز است و وقتی متوجه می شود چیزی روی زمین ریخته است به مشتریان هشدار می‌دهد و کارمندان را برای تمیز کردن فرا می‌خواند. ولی اول برای اطمینان، افرادی که در مرکز کنترل در فیلیپین کار می‌کنند تصویر را مرور کرده و اگر واقعا چیزی روی زمین ریخته باشد، با بلندگو فراخوان می‌دهند.

به کارگیری روبات‌ها در فروشگاه‌ها باعث نگرانی اتحادیه‌های کارگری شده است. از جمله رئیس اتحادیه کارگری UFCW در بیانیه‌ای هشدار داد گسترش سریع ماشینی کردن سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های خرده فروشی، شغل میلیون ها نفر را خطر می‌اندازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش آمریکا کشته شدن تعدادی از نیروهای آمریکایی در شمال سوریه را تایید کرد

ارتش ایالات متحده اعلام کرد در حمله روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه به روستای منبج در شمال سوریه، تعدادی از نیروی نظامی آمریکایی نیز جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ارتش آمریکا در توئیتی همچنین نوشت که همچنان در حال گردآوری اطلاعات بیشتر در این مورد بوده و جزئیات بیشتر را بعدا به اطلاع خواهد رساند.

پیشتر در روز چهارشنبه، گزارش‌ها از کشته شدن ۱۶ نفر بر اثر انفجار انتحاری نزدیک مقر نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در روستای منبج حکایت داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون از پرزیدنت ترامپ بابت تشدید فشارها علیه ایران تقدیر کرد

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه در پیامی در توئیتر خود گفت: «امروز سومین سالگرد توافق فاجعه‌بار اتمی با ایران است که به تهران میلیاردها دلار در قالب لغو تحریم‌ها پول داد ولی در مقابل جاه‌طلبی‌های اتمی، آزمایش‌های موشکی، حمایت از تروریسم و گسترش‌طلبی منطقه‌ای ایران را نتوانست متوقف کند.»

آقای بولتون گفته است:‌«سپاسگزاری از پرزیدنت ترامپ که هم این توافق را ملغی کرد و هم بیشترین فشار را علیه ایران اعمال کرده است.»‌

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بررسی طرح رای اعتماد به دولت ترزا می در پارلمان بریتانیا در جریان است

در بریتانیا و روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه، بحث و گفت‌وگو بر سر رای اعتماد به دولت در جریان است. اگر دولت ترزا می بتواند رای اعتماد بگیرد، تا هفته آینده فرصت دارد تا طرح جایگزینی برای «برگزیت» بدهد.

طرح قبلی دولت خانم می روز گذشته در مجلس عوام و با رای ۴۳۲ بر ۲۰۲ شکست خورد. به گزارش آسوشیتدپرس، کارشناسان سیاسی می‌گویند ترزا می طرح خود را با کشورهای اتحادیه اروپا مطرح و توافق کرده و سخت بتواند تغییرات اساسی در آن ایجاد کند.

در صورت رای عدم اعتماد، امکان دارد پارلمان منحل شده و درخواست انتخابات داده شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

همزمان با تعطیلی بخش‌هایی از دولت آمریکا ۴۶ هزار کارمند برای انجام به موقع امور مالیاتی به کار فراخوانده شدند

اداره خدمات درآمد داخلی آمریکا - آی‌آراس - ۴۶ هزار تن از کارکنانی که به دلیل تعطیلی دولت موظف شده بودند سرکار نیایند را برای کار بدون پرداخت، به کار فراخواند.

به گزارش روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه خبرگزاری آسوشیتد پرس، با شروع ماه ژانویه، فصل بررسی و پرداخت مالیاتی فرا می‌رسد و این اداره تصمیم گرفته شماری از کارکنان را به رغم این که حقوقی دریافت نخواهند کرد، به کار دعوت کند. البته حقوق معوقه این کارمندان پس از پایان تعطیلی موقت دولت و با تایید پارلمان، به آنها پرداخت خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا: از کنگره ونزوئلا حمایت کرده و به طور رسمی مادورو را «غاصب قدرت» معرفی می‌کنیم 

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه و در پیامی در توئیتر خود گفت: «ما شجاعت کنگره ملی ونزوئلا را تحسین کرده، به رسمیت شناخته و حمایت می‌کنیم و به طور رسمی، (نیکلاس) مادورو را غاصب دموکراسی معرفی می‌کنیم و طبق اصل‌های ۲۳۳، ۳۳۳ و ۳۵۰ قانون اساسی ونزوئلا، خواستار انتقال قدرت اجرایی کشور به کنگره ملی هستیم.»

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، هم در پیامی در توئیتر گفت: «کنگره ملی تنها نهاد مشروع و تنها بخشی از دولت است که به طور دموکراتیک در ونزوئلا انتخاب شده و آمریکا از اقدام مهم دیروز آن حمایت می‌کند. ما از تمامی رهبران ونزوئلا از جمله نظامیان آن می‌خواهیم که حاکمیت قانون و قانون اساسی را به اجرا بگذارند.»‌

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، هم روز چهارشنبه با «خوان گوایدو» رئیس کنگره ملی تلفنی گفت‌وگو کرد و گفت ایالات متحده کنگره ملی را به عنوان «تنها بخش مشروع و دموکراتیک» در ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پرزیدنت ترامپ: ساخت دیوار نزدیک به ۱۰۰ درصد جواب می‌دهد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه در پیامی در توئیتر خود گفت: «اتحادیه اروپا تنها از سال ۲۰۱۵ تاکنون ۸۰۰ مایل (۱۲۸۰ کیلومتر) دیوار ساخته است. همه این دیوارها نزدیک به صد درصد جواب داده است.»

آقای ترامپ همچنین در توئیت دیگری از دموکرات‌ها انتقاد کرده و گفته است: «بیش‌ از پیش دارد مشخص می‌شود که دموکرات‌های رادیکال تبدیل به حزبی طرفدار مرزهای باز و جرم شده‌اند. هیچ‌کاری هم نمی‌خواهند در مورد بحران مرز جنوبی بکنند.»

تعطیلی فعلی بخش‌هایی از دولت فدرال در آمریکا، طولانی‌ترین تعطیلی در تاریخ ایالات متحده است. با گذشت ۲۵ روز و به دلیل اختلاف میان دموکرات‌های کنگره و کاخ سفید، این تعطیلی ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سفیر سوئیس در تهران: تضمینی برای راه‌اندازی ساز و کار مالی نداده‌ایم

مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در ایران گفت این کشور هیچ تضمینی برای راه‌اندازی ساز و کار مالی ویژه اروپا (SPV) نداده است.

مارکوس لایتنر در دیدار با سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، گفت که حرف‌های وزیر اقتصاد سوئیس «با آنچه در رسانه‌ها منعکس شده کمی متفاوت است.» او اضافه کرد که سوئیس هیچ تضمینی برای راه‌اندازی یک ساز و کار مالی ویژه اروپا نداده، اما «در راه‌اندازی کانال مالی با ساز و کار انسان‌دوستانه برای کالاهای پزشکی، غذا، و دارو کاملا مصمم است.»

اتحادیه اروپا پس از خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت تحریم‌های ایران، اعلام کرده بود که یک ساز و کار ویژه مالی برای تجارت با ایران راه‌اندازی می‌کند. تاکنون دست‌کم چهار کشور اروپایی میزبانی از این ساز و کار را رد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مسافران «اربعین» از پرداخت عوارض در سال ۹۸ معاف شدند

در زمان افزایش قیمت نرخ دلار در ایران، زائران اربعین با نرخی پایین تر از بازار، ارز دریافت کرده بودند.

در حالی که عوارض خروج از کشور در بودجه ۹۸، مبلغ ۲۲۰ هزار تومان پیش‌بینی شده است، کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه از معافیت عوارض خروج از کشور برای ایام اربعین خبر داد.

همچنین این کمیسیون عوارض دیگر سفرهای زیارتی خارج از کشور را معادل عوارض سال ۹۶ تعیین کرده است.

پیشتر نیز جمهوری اسلامی برخلاف سایر سفرهای خارجی برای سفرهای زیارتی تسهیلاتی را فراهم کرده بود. از جمله در زمان افزایش قیمت نرخ دلار در ایران، زائران اربعین با نرخی پایین تر از بازار، ارز دریافت کردند که این موضوع انتقادهای فراوانی را از سوی جامعه به همراه داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

برخی از اعضای حزب کارگر انگلیس خواستار برگزاری مجدد رفراندوم برگزیت شدند

تعدادی از نمایندگان عضو حزب کارگر انگلیس در نامه‌ای به جرمی کوربین، رهبر این حزب، خواستار برگزاری رفراندوم مجددی برای تصمیم‌گیری پیرامون عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا شده‌اند.

به گزارش رویترز، این ۷۱ نماینده عضو حزب مخالف دولت ترزا می، پس از طرح رد او در پارلمان بریتانیا، خواستار برگزاری مجدد این رفراندوم شده‌اند.

قانونگذاران بریتانیایی روز سه شنبه با ۴۳۲ رای مخالف در برابر ۲۰۲ رای موافق، با طرح ترزا می که شامل شروط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود، مخالفت کردند.تاریخ رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ۲۹ مارس، یا حدود دو ماه و نیم دیگر تعیین شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دادستان تهران: محکومان امنیتی در ایران در «بهترین وضعیت پزشکی» قرار دارند

نازنین زاغری و نرگس محمدی دو زندانی در ایران در نامه‌ای اعلام کرده بودند که به دلیل محرومیت از خدمات پزشکی مناسب و کافی دست به اعتصاب غذای سه روزه خواهند زد.

در پی احضار سفیر ایران در بریتانیا در رابطه با وضعیت نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه، گفته است که «محکومان امنیتی» در ایران از لحاظ «تماس تلفنی»، «ملاقات با خانواده» و استفاده از «امکانات پزشکی» در بهترین وضعیت قرار دارند.

وزارت خارجه بریتانیا روز دوشنبه ۲۴ دی سفیر ایران در لندن را احضار، و اعتراض بریتانیا به وضعیت نازنین زاغری را به او ابلاغ کرده بود.

نرگس محمدی به ۱۶ سال و نازنین زاغری به ۵ سال زندان محکوم شده‌اند و هر دوی این زندانیان نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند. این در شرایطی است که پیشتر همسر نازنین زاغری توضیح داده بود به تازگی توده‌هایی در پستان نازنین زاغری پیدا شده که تشخیص درست آن، نیازمند انجام دوباره ماموگرافی و ام آر ای است، اما مسئولان زندان اجازه آن را نمی‌دهند.

ماه گذشته نیز محمد جعفری، وکیل نرگس محمدی، گفته بود که وضعیت جسمانی موکلش با توجه به آمبولی ریه و رشد تومور در مری، شرایط وخیمی را برای وی ایجاد کرده و بسیار نگران کننده است.

همچنین نرگس محمدی و نازنین زاغری در نامه ای اعلام کرده بودند که به دلیل محرومیت از خدمات پزشکی مناسب و کافی دست به اعتصاب غذای سه روزه خواهند زد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تاسف دادستان کل ایران از اجرا نشدن حکم قطع دست سارقان: برای محکوم نشدن از نظر «حقوق ‌بشری»، از «حدود الهی» دست می‌کشیم

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران، روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه در یک همایش پلیس، قطع نکردن دست سارق را یک «اشتباه» توصیف کرد که به گفته او از ترس «جو سازی» تحت عنوان «حقوق بشر» در ایران انجام نمی‌شود.

دادستان کل ایران گفته است: «ما متأسفانه به لحاظ این‌که از جنبه حقوق بشر در سازمان ملل محکوم نشویم، از حدود الهی دست می‌کشیم.» او همچنین از افزایش جرایم سرقت در ایران خبر داده است.

بر اساس ماده هفت میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که از سوی ایران دهه ها پیش پذیرفته شد، آمده، هیچ‌‌کس‌ را نمی‌توان‌ مورد آزار و شکنجه‌ یا مجازات‌های غیرانسانی قرار داد.

در آخرین گزارش آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل نیز به تداوم شکنجه و مجازات‌های غیرانسانی اعتراض شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در پی بازداشت های اخیر اعضای نشریه «گام»؛‌ از یک عضو دیگر تحریریه خبری در دست نیست

امیر امیرقلی، از اعضای تحریریه نشریه «گام»

گزارش ها حاکیست که از وضعیت «امیر امیرقلی»، زندانی سیاسی سابق و فعال مدنی در دو روز گذشته خبری در دست نیست. کانال تلگرامی نشریه «گام» از احتمال بازداشت او توسط ماموران اطلاعات خبر داده است.

آقای امیرقلی از اعضای هیئت تحریریه نشریه گام است؛ نشریه‌ای که از اعتراضات کارگران «هفت تپه» حمایت کرده بود. گفته می شود، این فعال مدنی مبتلا به بیماری دیابت است و نیاز به تزریق انسولین دارد.

پیش از این امیرحسین محمدی‌فر و ساناز الله‌یاری، از اعضای تحریریه نشریه دانشجویی «گام» بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند. عسل محمدی، دیگر عضو این تحریریه بود که پس از یک‌ماه بازداشت با قرار وثیقه ۴۰۰ میلیونی چندی پیش آزاد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت بهداشت ایران: ۱۲ هزار کودک در استان سیستان و بلوچستان به سوء تغذیه دچارند

احمد عزتیان، مدیر برنامه بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه از سوء تغذیه ۱۲ هزار کودک در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و شهرستان‌های دلگان، فنوج، ایرانشهر، نیکشهر، قصرقند، و سرباز در این استان را از محروم‌ترین مناطق ایران از لحاظ سوءتغذیه، فقر آهن و کوتاهی قدمعرفی کرد.

سیستان و بلوچستان که از نظر انرژی یکی از ویژه‌ترین مناطق ایران محسوب می شود و علی‌رغم داشتن بندر بین المللی چابهار از جمله استان‌های محروم ایران است که با معضلات همچون فقر، وجود گردوغبار و بی شناسنامه بودن شهروندان خود روبرو است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایوانکا ترامپ برای انتخاب نامزد ریاست بانک جهانی به آمریکا کمک می‌کند

کاخ سفید اعلام کرد ایوانکا ترامپ، دختر دونالد ترامپ و مشاور رئیس جمهوری آمریکا، به مسئولان این کشور برای انتخاب نامزدی برای ریاست بانک جهانی کمک خواهد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس و براساس اعلام کاخ سفید، ایوانکا ترامپ از گزینه‌های ریاست این بانک نیست، اما از آن‌‌جایی که در پروژه‌های مختلف با مسئولان این بانک کار کرده، با درخواست استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری، قرار است به دولت آمریکا برای یافتن نامزد مناسب برای این پست کمک کند.

جیم یونگ کیم، رئيس فعلی بانک جهانی، هفته گذشته اعلام کرده بود که از سمت خود کنار خواهد رفت. با کنار رفتن او، پرزیدنت ترامپ می‌تواند شخص مورد نظر خود را نامزد ریاست این نهاد کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دادستان کل ایران: آمار سرقت در ایران افزایش یافته است

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه اعلام کرد که بعد از جرایم مربوط به موادمخدر، سرقت بیشترین آمار جرایم در کشور است.

شرایط اقتصادی حاکم بر ایران، بیکاری و تعطیلی کارخانه ها از جمله عوامل افزایش سرقت در سال جاری نسبت به سال گذشته از سوی این مقام قضایی اعلام شده است.

در پی ادامه سیاست‌های مقامات جمهوری اسلامی و تحریم آمریکا علیه ایران، فشارهای اقتصادی و نارضایتی مردم در سال جاری افزایش یافته است. ​https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

شهردار شهرستان آوج در استان قزوین بازداشت شد

رامین کریمی، شهردار شهرستان آوج، از سوی مقامات قضایی بازداشت شده است.

رامین کریمی، شهردار شهرستان آوج در استان قزوین، از سوی دستگاه قضایی ایران بازداشت شد.

فرمانداری آوج از علت دستگیری آقای کریمی اظهار بی اطلاعی کرده است؛ اما رسانه‌های داخل ایران به نقل از برخی منابع گزارش داده‌اند که بازداشت شهردار آوج، ۲ پیمانکار شهرداری این شهر و یکی از کارمندان استانداری قزوین به دلیل اتهامات مالی است.

بازداشت این مسئول شهری در حالی است که در سال‌های اخیر پرونده‌های مربوط به فساد اقتصادی و اتهامات مالی در ایران، افزایش یافته است.​https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا برای دیدار با مقام‌های کویت دوباره به خاورمیانه باز می‌گردد

منابع کویتی می گویند وزیر خارجه ایالات آمریکا طی روزهای آینده برای دیدار با مقام های این کشور به کویت سفر می‌کند.

خبرگزاری دولتی کویت صبح چهارشنبه ۲۶ دی نوشت سه شنبه شب مایک پمپئو با همتای کویتی خود گفتگوی تلفنی داشت و اعلام کرد در روزهای آینده به این کشور سفر می کند.

آقای پمپئو سفر یک هفته‌ای به خاورمیانه داشت اما سفر آخر به کویت را برای شرکت در مراسم خاکسپاری یکی از نزدیکانش در آمریکا لغو کرد.

هنوز وزارت خارجه آمریکا سفر آقای پمپئو را تایید نکرده است.

وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به خاورمیانه در دیدار با رهبران هشت کشور درباره مقابله با اقدامات بی ثبات کننده ایران گفتگو کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حسین محب اهری بازیگر سینما و تئاتر ایران درگذشت

حسین محب اهری در ۶۷ سالگی درگذشت.

«حسین محب اهری» بازیگر سینما و تئاتر ایران، بعد از مدت‌ها ابتلا به بیماری سرطان، بامداد چهارشنبه در تهران درگذشت.

آقای محب اهری متولد ۱۳۳۰ در تهران بود و از میانه دهه پنجاه فعالیت هنری خود را آغاز کرد.

او که از گویندگان برنامه رادیویی پرطرفدار «صبح جمعه با شما» در دهه شصت بود، در دو دهه اخیر در بیش از سی فیلم از جمله «خارج از محدوده»، «روز واقعه» و «آقای شانس» و همچنین سریال ها و تئاترهای تلویزیونی بازی کرد.

آقای محب اهری به دلیل ابتلا به بیماری سرطان غدد لنفاوی در ۶۷ سالگی درگذشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تعداد کشته‌ها در حمله گروه اسلامگرای الشباب در کنیا به ۱۵ نفر رسید

حمله به هتلی به نام «دوسیت» در شمال غربی نایروبی صورت گرفت.

پیکارجویان گروه اسلامگرای الشباب سومالی در حمله به یک هتل در نایروبی پایتخت کنیا دست کم ۱۵ نفر را کشتند.

رویترز صبح چهارشنبه ۲۶ دی به وقت ایران خبر داد که از میان کشته ها یک نفر از آمریکا و یک نفر از بریتانیا هستند.

به گزارش این خبرگزاری، یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده کشته شدن یک آمریکایی را در این حمله تایید کرده است.

حمله روز سه شنبه صورت گرفت و پیکارجویان گروه اسلامگرای افراطی الشباب سومالی مسئولیت آن را بر عهده گرفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با وزیر خارجه بحرین دیدار کرد

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز سه شنبه با خالد بن احمد، وزیر امور خارجه بحرین، در منامه دیدار کرد.

خبرگزاری دولتی بحرین سه شنبه ۲۵ دی گزارش داد که این دو مقام در دیدار خود درباره ارتقای روابط دو طرف و مسائل منطقه‌ای گفتگو کردند.

سفر آقای هوک همزمان با سفر اخیر وزیر خارجه ایالات متحده و دیدار با مقام‌های کشورهای خاورمیانه است. مایک پمپئو در سفر اخیر خود تاکید کرد که اگر ایران رفتارهای خود را تغییر ندهد، فشار بر جمهوری اسلامی دو برابر خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پمپئو: ایران بار دیگر نشان داد در جست‌وجوی دستیابی به قابلیت موشکی تهدیدکننده است

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۲۵ دی ماه در پیامی در توئیتر گفت: ایران «در تقابل با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل،» موشکی ماهواره‌بر به فضا پرتاب کرد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه نوشت: «این آزمایش بار دیگر نشان می‌دهد ایران به دنبال افزایش قابلیت‌های موشکی خود است که تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه است.» روز سه‌شنبه جمهوری اسلامی ایران یک ماهواره به سمت فضا پرتاب کرد که به «دلیل نقص» در مدار زمین قرار نگرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک نماینده مجلس: حسن روحانی درباره یک تنخواه چند صد میلیاردی توضیح دهد

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران

یک نماینده مجلس ضمن انتقاد از سه برابر شدن بودجه نهاد ریاست جمهوری در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، از حسن روحانی خواست که درباره تنخواه در اختیار خود توضیح دهد.

در حالی که مجلس ایران مشغول بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ است، علیرضا سلیمی نماینده محلات سه‌شنبه ۲۵ دی به خبرگزاری فارس گفت رئیس جمهوری باید درباره بودجه چند صد میلیارد ریالی که در اختیارش است توضیح دهد و بگوید صرف چه اموری می‌شود.

او هچنین گفت که نهاد ریاست جمهوری برای سال آینده قرار است چه کند که بودجه آن ۳ برابر سال ۹۷ شده است. این نماینده مجلس از حسن روحانی و نهاد ریاست جمهوری خواست که ابهام‌های این بخش بودجه را روشن کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

«جنوبگان» ۶ برابر سریع‌تر یخ از دست می‌دهد

بنابه یک مطالعه جدید، یخ های جنوبگان در حال حاضر ۶ برابر سریع تر از چهار دهه گذشته در حال آب شدن هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، پژوهشگران برای اندازه‌گیری سرعت آب شدن یخ ها در جنوبی ترین قاره جهان، از عکس‌برداری هوایی، اندازه گیری های ماهواره ای، و مدل های کامپیوتری استفاده کردند. نتایج مطالعات آنها نشان می دهد که افت میزان یخ به طور قابل توجهی رو به افزایش است و آن را یکی از نشانه های کلیدی تغییر آب و هوا به دست انسان می‌دانند.

مطالعات جدید نشان می دهند که از سال ۲۰۰۹ به بعد، جنوبگان هر سال حدود ۲۵۲ میلیارد تن یخ از دست داده است، در حالی که در سالهای ۱۹۸۰، این میزان ۴۰ میلیارد تن در سال بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پارلمان بریتانیا با طرح ترزا می برای خروج از اتحادیه اروپا مخالفت کرد

پارلمان بریتانیا با طرح پیشنهادی دولت ترزا می، نخست وزیر این کشور که شروط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را در بر می گیرد، مخالفت کرد.

خبرگزاری ها پیشتر احتمال داده بودند که طرح ترزا می روز سه شنبه ۲۵ دی با مخالفت قانونگذاران بریتانیایی مواجه می شود و شکست می خورد.

پیشتر دولت ترزا می بر سر شروط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، با این اتحادیه به توافق رسیده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رهف القنون: با دختران سعودی مثل برده رفتار می شود

رهف القنون، وسط، پس از ورود به کانادا

رهف محمد القنون، دختر پناهجوی ۱۸ ساله که به تازگی وارد کانادا شده است در نخستین مصاحبه های خود به رسانه ها گفت با دختران در عربستان مثل «شئ» و «برده» رفتار می شود و دختران نمی توانند برای آنچه می خواهند، تصمیم بگیرند.

او در مصاحبه ای اختصاصی در روز دوشنبه ۲۴ دی با نشریه استار و شبکه سی.بی.سی گفت انتظار نداشت که خانواده اش او را رد کنند و «غمگینی بسیاری» از این بابت احساس کرد. او گفته است که خانواده اش او را به خاطر نماز نخواندن و کمک نکردن در کارهای خانه کتک می زدند.

خبر پناهندگی رهف محمد القنون که گذرنامه او ابتدا در تایلند توقیف شده بود، توجه رسانه ای بسیاری جلب کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تام کروز در دو فیلم جدید به «ماموریت غیرممکن» خود ادامه می‌دهد

به گفته وبسایت «ددلاین» قرار است دو قسمت جدید از مجموعه فیلم های «ماموریت غیرممکن» با بازی تام کروز ساخته شود.

روز دوشنبه این خبر تایید شد که کریستوفر مک‌کوئری کارگردان دو قسمت قبلی این مجموعه قرار است روی دو فیلم جدید کار کند، که قرار است در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به روی پرده سینما بروند.

بخش قبلی مجموعه «ماموریت غیرممکن: فال‌اوت» ۷۹۱ میلیون دلار فروش جهانی داشت و به عنوان یکی از بهترین فیلم های اکشن در تاریخ سینما به شما می‌رود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

طالبان تهدید کرد از مذاکرات صلح با آمریکا خارج می شود

نیروهای طالبان در ننگرهار

گروه طالبان روز سه شنبه ۲۵ دی ماه تهدید کرد که مذاکرات صلح با طرف آمریکایی را به حال تعلیق در می آورد.

به گزارش رویترز، طالبان گفته است از آمریکا می خواهد دستور خروج نیروهای خارجی از افغانستان را صادر کند.

این گروه اسلامگرای افراطی می گوید بر این درخواست برای پایان دادن به جنگ ۱۷ ساله در افغانستان تاکید دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

الشباب مدعی حمله به هتلی در پایتخت کنیا شد

نیروهای امنیتی در نایروبی - ۲۵ دی

به روز شده: به نوشته رویترز دست کم ۷ نفر کشته شده اند.

پیکارجویان گروه اسلامگرای الشباب سومالی مسئولیت حمله به یک هتل در نایروبی، پایتخت کنیا را برعهده گرفتند.

به گزارش رویترز این هتل روز سه شنبه ۲۵ دی مورد حمله قرار گرفت و صدای انفجار نیز در حمله شنیده شده است.

این خبرگزاری به نقل از سخنگوی الشباب گفته است که حمله نظامی همچنان جریان دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کنگره ونزوئلا بررسی می کند: درخواست از کشورها برای مسدود کردن حساب های مادورو

کنگره ونزوئلا که اپوزیسیون دولت آن را کنترل می کند در نظر دارد از ده ها دولت خارجی بخواهد حساب های بانکی نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور را مسدود کنند.

رویترز این خبر را روز سه شنبه، ۲۵ دی منتشر کرد و می گوید اسنادی در این رابطه بدست این خبرگزاری رسیده است.

رویترز می گوید آمریکا، کشورهای اتحادیه اروپا و همسایگان ونزوئلا نظیر برزیل و شیلی از جمله این کشورها هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG