لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

اوج مناظره نخست نامزدهای انتخابات آمریکا با بحث درباره توافق ایران؛ انتقاد ترامپ، دفاع کلینتون


دو نامزد بعد از هر سوال باید به نظرات هم واکنش نشان بدهند.
دو نامزد بعد از هر سوال باید به نظرات هم واکنش نشان بدهند.

نخستین مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دوشنبه شب در حالی برگزار شد که بخش آخر مناظره دو نامزد با انتقاد از یکدیگر درباره توافق هسته ای جامعه جهانی با ایران به پایان رسید.

زمانی که هیلاری کلینتون درباره بحث امنیت آمریکا درباره همکاری های بین المللی صحبت کرد، ترامپ حرف او را قطع کرد و گفت چه همکاری؟ همکاری با برخی از این کشورهای خاورمیانه موجب بحران فعلی در خاورمیانه است.

ترامپ افزود: به همین توافق ایران نگاه کنید. در حالیکه ایرانی ها در بدترین شرایط بودند، ما این امتیازات را به آنها دادیم و به زودی آنها دوباره یک قدرتی می شوند.

اما هیلاری کلینتون از عملکرد خود و دولت اوباما در قبال توافق هسته ای دفاع کرد.

او گفت زمانی او وزیر خارجه شد که به خاطر سیاست های دولت بوش، ایران بیش از هر زمانی و تنها هفته هایی تا تولید سلاح اتمی فاصله داشت.

کلینتون افزود: او یک اتحاد جهانی علیه ایران فراهم کرد و بعد توسط جان کری، توافق هسته ای با ایران به امضا رسید.

در پاسخ، ترامپ گفت این توافق اصلا خوب نبود. ما می دانیم ایران و کره شمالی همکاری دارند، چرا از ایران نخواستیم در قبال توافق، کره شمالی را تحت فشار بگذارد. چرا از ایران نخواستیم دست از یمن بردارد.

هیلاری کلینتون هم در پاسخ گفت، دونالد، تو قصد داری رئیس جمهور شوی و باید از واژه ها با دقت استفاده کنی. همین چندی پیش در ماجرای مزاحمت ملوان های ایرانی برای آمریکایی ها، گفتی اگر ایران ملوان های ما را اذیت کند، چنان می زنم شان که پودر شوند. این خلق و خوی یک فرمانده کل قوا نیست.

در بخشی از مناظره که مسئله ایران در آن مطرح شد، دونالد ترامپ با اشاره به اینکه ایران یکی از بزرگترین شرکای کره شمالی است افزود توافق هسته ای با ایران نامناسب بوده و ایران را به اندازه کافی تحت فشار نگذاشته است. او همچنین گفت «به نظر می رسد» ۱.۷ میلیارد دلار پول نقد پرداختی به ایران برای آزادی زندانی های آمریکایی بوده است.

ویدئوی کامل این مناظره را از فیس بوک صدای آمریکا ببینید

بخش بیشتر مناظره به مسایل داخلی آمریکا اختصاص داشت. این مناظره در حالی توسط لستر هولت میزبانی شد که ابتدا او از دو نامزد خواست نظرات خود را مطرح کنند.

هیلاری کلینتون از برنامه های اقتصادی آغاز کرد و گفت که او به فکر همه مردم است و نه مانند رقیبش به فکر عده از افراد ثروتمند.

در مقابل دونالد ترامپ از همان ابتدا از کلینتون به خاطر اصرار به تصویب طرح هایی که مانع اشتغال زایی شده، انتقاد کرد و گفت ببینید همه مشاغل ما الان در چین است.

در بخش اقتصادی مناظره و در واکنش به گفته هیلاری کلینتون «احساس می کنم به خاطر هر اتفاقی که افتاده من متهم خواهم شد» دونالد ترامپ گفت «چرا که نه؟»

خانم کلینتون درباره خودداری آقای دونالد ترامپ از منتشر کردن جزئیات پرداخت های مالیاتی اش گفت: «شاید او به اندازه ای که می گوید ثروتمند نیست. شاید به اندازه ای که می گوید خیرخواه نیست.»

هیلاری کلینتون در بخش امنیت ملی مناظره گفت: «من فکر می کنم بزرگترین چالش رئیس جمهوری آینده امنیت سایبری و جنگ‌افزارهای سایبری خواهند بود.»

در بخش پایانی، دونالد ترامپ در واکنش به شایستگی هیلاری کلینتون برای ریاست جمهوری آمریکا به عنوان اولین زن نامزد که تا این مرحله رسیده، گفت: هیلاری کلینتون فرد با تجربه ای است ولی تجربه های او بد بوده است.

این اظهارات واکنش هیلاری کلینتون را بر انگیخت. او گفت ترامپ به زنها می گوید خوک. علیه زنها توهین می کند.

کلینتون سپس خطاب به بینندگان گفت، موضوع انتخابات من یا ترامپ نیست بلکه مساله شما مردم آمریکا و خانواده‌های شما و آینده فرزندان شماست. بنابراین شما می بایست روز انتخابات بیرون بیایید و رای بدهید.

XS
SM
MD
LG