لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

مناظره نامزدهای معاونی کلینتون و ترامپ؛ بحث توافق ایران، سوریه و رابطه با روسیه


مایک پنس و تیم کین در مناظره سه شنبه شب
مایک پنس و تیم کین در مناظره سه شنبه شب

مناظره «تیم کین» و «مایک پنس» معاون های پیشنهادی هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در تنها مناظره شان درباره توافق هسته ای ایران، بحران سوریه و نحوه تعامل با روسیه بحث کردند.

تیم کین، سناتور ایالت ویرجینیا از موافقان توافق هسته ای در کنگره آمریکاست و سه شنبه شب ۱۳ مهر از این توافق دفاع کرد و گفت این از قدرت رهبری هیلاری کلینتون بود که توانست بدون شلیک یک گلوله برنامه سلاح هسته ای ایران را از بین ببرد.

این اظهارات آقای کین، با واکنش مایک پنس، فرماندار ایالت ایندیانا مواجه شد. آقای پنس که گزینه ترامپ برای معاونی در صورت پیروزی است، گفت «آیا واقعا برنامه هسته ای ایران حذف شده است؟»

پنس افزود: یک توافق بد با ایران امضا کردید و بعد یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار نقد به ایران بابت باج دادید تا زندانیان امریکایی را آزاد کنند. این افتخار ندارد.

سوریه

از دو نامزد درباره نقش ایالات متحده در سوریه پرسیده شد و اینکه آیا آمریکا باید از مردم شهر حلب محافظت کند؟ هر دو نامزد موافق حضور موثر آمریکا بودند.

تیم کین گفت هیلاری کلینتون برنامه سه مرحله ای دارد که داعش را شکست بدهد، مشابه کاری که با حذف اسامه بن لادن در زمان حضور او به عنوان وزیر امور خارجه کرد.

کین افزود: ترامپ برنامه ای ندارد و در عوض، می گوید با داشتن سلاح اتمی توسط کره شمالی و کشورهای دیگر مشکلی ندارد.

مایک پنس نیز با انتقاد از برنامه کلینتون گفت، آنچه در سوریه شاهد هستیم، محصول سیاست کلینتون و اوباما است. داعش ناشی از اشتباه آنها در عراق است. نیروهای آمریکا را از عراق خارج کردند و دیدیم داعش قدرت گرفت.

معاون پیشنهادی ترامپ درباره برنامه وی در مبارزه با داعش گفت یکی از برنامه های ترامپ ایجاد منطقه امن در سوریه است چون اگر چنین شود، پروازی نباشد، می شود امداد رسانی کرد.

روسیه و پوتین

بخشی از مناظره سه شنبه شب، بحث تعامل آمریکا با روسیه بود. تیم کین، ترامپ و مایک پنس را متهم کرد که از «دیکتاتور پوتین» حمایت می کند.

کین گفت: گردانندگان ستاد آقای ترامپ با پوتین رابطه نزدیکی دارد. من فکر می کنم اگر آقای ترامپ قبول کند مالیات سالهای اخیر خود را علنی کند، ما به اطلاعات جدیدی برسیم.

در مقابل پنس گفت هیلاری کلینتون سیاست درستی در زمان وزارت خارجه نداشت و دیدیم که بعد از رفتن او از وزارت خارجه، روسیه بخش هایی از اوکراین را اشغال کرد. این ناتوانی این دولت را نشان می دهد.

عکس هایی از مناظره معاون های کلینتون و ترامپ

نامزدهای معاونی دو نامزد انتخابات در همین یک مناظره شرکت کردند.

یکشنبه آینده و چهارشنبه دو هفته دیگر، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در دو مناظره دیگر شرکت می کنند و بعد از آن در آبان ماه انتخابات آمریکا برگزار می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG