لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

پیروزی قاطع کروز و سندرز در انتخابات مقدماتی ایالت ویسکانسین


تد کروز و برنی سندرز دو نامزد جمهوریخواه و دموکرات
تد کروز و برنی سندرز دو نامزد جمهوریخواه و دموکرات

سناتور جمهوریخواه تد کروز و سناتور دموکرات برنی سندرز پیروز میدان رقابت در انتخابات مقدماتی در ایالت ویسکانسن شدند.

پیروزی سناتورهای تکزاس و ورمونت در رقابت مقدماتی ایالت ویسکانسین در سه شنبه ۱۷ فروردین (۵ آوریل)، اگرچه در کارزار انتخاباتی آنها، انرژی ادامه راه را تزریق کرده اما این دو همچنان با پیشتاز رقابتها در احزاب خود، در جمع آوری نمایندگان حزبی که برای دریافت نامزدی حزب الزامی است، فاصله دارند.

رقابت آتی در حزب جمهوریخواه در ایالت نیویورک در آخرین روز فروردین ماه برگزار می شود.

تنها دو داوطلب باقی مانده در حزب دموکرات یعنی هیلاری کلینتون و برنی سندرز روز ۲۱ فرودین ماه در ایالت کم جمعیت وایومینگ به میدان رفته و در آخرین روز ماه جاری در ایالت پر جمیعت نیویورک به مصاف هم می روند.

سناتور کروز روز گذشته توانست آقای ترامپ، میلیاردر نیویورکی را با ۴۸ درصد آرا در برابر ۳۵ درصد شکست دهد.

وی در سخنرانی پیروزی، نه تنها خود را نامزد حزب دانست بلکه پیروز انتخابات سراسری در برابر وزیر خارجه پیشین، خانم کلینتون عنوان کرد.

کروز گفت: "بگذارید خلاصه مطلب را بگویم، هیلاری آماده باش، ما در راهیم. امشب نقطه عطف است. نتیجه این انتخابات نشانگر فریاد طبقه سختکوش این ایالت و آمریکاست. مطمئنم که کارزار انتخاباتی ما می تواند ۱۲۳۷ نماینده حزبی که برای دریافت نامزدی حزب الزامییست را جمع آوری کند."

آقای ترامپ پس از این شکست سخنرانی نکرد، اما کارزار انتخاباتی وی با انتشار بیانیه از سناتور کروز به شدت انتقاد کرد.

در این بیانیه آقای ترامپ، سناتور کروز را اسب تروای دانست که از سوی رهبران حزب جمهوریخواه با هدف سرقت نامزدی حزب در این کارزار وارد کرده اند.

تکرار موضعگیریهای جنجالی آقای ترامپ، در مورد عدم اجازه به ورود مسلمانان به خاک آمریکا، اخراج میلیونها مهاجر غیر قانونی و اخیرا درباره حق سقط جنین موجب شده که رهبران حزب به رغم پیشتازی وی در انتخابات مقدماتی خواستار کناره گیری وی از این کارزار شده اند.

ازسوی دیگر، سناتور سندرز که خود را یک سوسیالیت دموکرات می داند، توانست با ۵۶ و نیم درصد آرا در برابر ۴۳ درصد رای کلینتون پیروز میدان ویسکانسین شود.

سناتور سندرز ۷۴ ساله در سخنرانی پیروزی خود در بین طرفدارانش در ایالت وایومینگ، پیش بینی کرد که وی پیروز انتخابات مقدماتی در این ایالت و ایالت مهم و پرجمعیت نیویورک خواهد شد.

سندرز گفت: "با کمک شما مطمئنم که شنبه در ایالت وایومینگ پیروز خواهیم شد. و با آن پیروزی راهی ایالت نیویورک می شویم. یک مطلبی را با شما در میان می گذارم به شرطی که به خانم کلینتون نگویید، زیرا شدیدا نگران است. احتمال پیروزی ما در ایالت نیویورک بالاست. اگر ما مردم آمریکا اعم از طبقه کارگر و متوسط را از خواب بیدار کنیم و به میدان بیاوریم تا به شکل انبوه در انتخابات شرکت کنند، هیچ پیروزی دور از انتظار نیست."

خانم کلینتون در حساب توئیتر خود این پیروزی را به رقیب خود تبریک گفت و از کارزار خود خواست که حرکت به پیش را ادامه دهند.

بر اساس آخرین آمار نمایندگان حزبی، در میان جمهوریخواهان، آقای ترامپ با ۷۴۰ نماینده حزبی همچنان پیشتاز رقابتهاست، سناتور کروز با ۵۱۴ و فرماندار ایالت اوهایو، جان کیسیک با ۱۴۳ نماینده حزبی در مکانهای بعدی هستند.

برای دریافت نامزدی در حزب جمهوریخواه، داوطلب باید در انتخابات مقدماتی تعهد ۱۲۳۷ نماینده حزبی را کسب کرده باشد.

در حزب دموکرات، خانم کلینتون با ۱۷۴۳ نماینده حزبی در برابر ۱۰۵۶ نماینده توسط سناتور سندرز، پیشتاز این رقابت دو نفره است.

برای دریافت نامزدی در این حزب، داوطلب به تعهد ۲۳۸۳ نماینده حزبی نیاز دارد.

انتخابات مقدماتی در ماه ژوئن به پایان می رسد و در ماه ژوئیه در کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه و دموکرات نامزدها جهت رقابت در انتخابات سراسری معرفی می شوند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG