لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

یک روز قبل از انتخابات مقدماتی ویسکانسین؛ در نظرسنجی‌ها کروز از ترامپ پیش افتاد


بر اساس برخی نظرسنجی ها، تد کروز از دونالد ترامپ در ایالت ویسکانسین محبوب تر است.
بر اساس برخی نظرسنجی ها، تد کروز از دونالد ترامپ در ایالت ویسکانسین محبوب تر است.

انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه در ایالت ویسکانسین ادامه می یابد و برخی نظر سنجی ها از احتمال شکست دونالد ترامپ پیشتاز رقابت ها در حزب جمهوریخواه، به رقیبش سناتور تد کروز خبر می دهند.

بر اساس نظرسنجی ها رقابت در کمپ دموکرات ها نیز تنگانگ خواهد بود.

انتخابات مقدماتی آمریکا تا ماه ژوئن ادامه دارد. در ماه ژوئیه در کنوانسیون ملی هر حزب، نامزد حزبی برای رقابت در انتخابات سراسری معرفی می شود.

اگر همانگونه که نظر سنجی ها نشان می دهد، آقای ترامپ در انتخابات مقدماتی ایالت ویسکانسین که روز سه شنبه برگزار می شود شکست بخورد، مسیر دریافت نامزدی حزب جمهوریخواه برای رقابت در انتخابات سراسری ماه نوامبر کمی دشوارتر خواهد شد. زیرا وی دو هفته بعد در خانه خودی یعنی ایالت نیویورک به میدان خواهد رفت.

هفته گذشته برای دونالد ترامپ، با تغییر مواضع دایم خود، روزهای دردسازی بود. وی با حضور در یک مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز، رفتارهای کنونی خود را گذرا دانست.

دونالد ترامپ گفت: "اگر کسی به من ضربه ای بزند، من باید مقابله کنم. من یکجا نمی ایستم و بگویم چون من رئیس جمهورم کاری نکنم. می خواهم پیروز شوم، و وقتی رئیس جمهور شدم، مانند رئیس جمهوری رفتار می کنم. یعنی اینکه دیگر پرخاشگری نخواهم کرد. و مسائل را شخصی نکنم. اما هم اکنون اگر افراد درباره مدل موی من صحبت کنند، خبری نمی شود؛ اما اگر من درباره موی کسی چیزی بگویم، سر خط خبرها می شود."

موضع گیری های پیشین وی درباره جلوگیری از ورود مسلمانان به خاک آمریکا، ساخت دیوار در امتداد مرز آمریکا با مکزیک، و اخراج میلیون های مهاجر غیرقانونی عمدتا لاتین تبار از آمریکا، از او چهره ای خبرساز ساخته و وی را پیشتاز رقابت های در حزب جمهوریخواه کرده است.

این میلیاردر نیویورکی هفته گذشته چندین بار موضع خود را درباره سقط جنین که هم اکنون در آمریکا امری قانونی است تغییر داد. موضعگیری های وی دیدگاه زنان به حزب جمهوریخواه و شخص وی را در نظر سنجی ها به سطح پایین تری تنزل داد.

برپایه جدیدترین نظر سنجی دیدگاه ۷۰ زنان درصد زنان در حزب جمهوریخواه، نسبت به وی منفی است.

نظرسنجی ها در ایالت ویسکانسین از پیشتازی سناتور تد کروز با حدود ۴۰ درصد محبوبیت در مقابل حدود ۳۵ در صد برای آقای ترامپ خبر می دهد.

از سوی دیگر در حزب دموکرات که هم زمان روز سه شنبه در همین ایالت انتخابات مقدماتی برگزار می کند، تنها دور رقیب، وزیر خارجه پیشین هیلاری کلینتون و سناتور برنی سندرز، حضور دارند. رقابت میان این دو بر اساس برخی نظر سنجی ها تنگاتنگ خواهد بود. برخی از این نظرسنجی ها سناتور سندرز را با دو درصد محبوبتر از خانم کلینتون نشان می دهد.

برنی سندرز به اصرار خواستار برگزاری مناظره دیگری با هیلاری کلینتون پیش از انتخابات مهم در ایالت نیویورک که روز سی و یکم فروردین ماه برگزار می شود، شده است.

خانم کلینتون در مصاحبه با تلویزیون ای بی سی می گوید که حاضر است در یک برنامه صبحگاهی شرکت کند. او گفت: "من در برنامه صبح بخیر آمریکا حاضر می شوم. فرصت خوبی است برای مخاطبینی که به علت درگیری های دیگر وقت دیدن مناظره را در اوقات دیگر ندارند."

سناتور سندرز، ابتدا خواهان برگزاری مناظره در وقت شامگاهی بود. اما به نظر می رسد که از موضع پیشین خود درباره زمان مناظره کوتاه آمده است. او گفته است: "مردم نیویورک حق دارند که دیدگاه ما را درباره مسائل مهم ایالتشان و کشور بشنوند و به نظرم درباره روز و زمان آن به توافق خواهیم رسید."

ایالت پرجمعیت نیویورک ۲۴۷ نماینده حزبی در حزب دموکرات دارد. هیلاری کلینتون هم اکنون ۱۷۱۲ نماینده حزبی (با احتساب ۴۲۶ رای هیات های نمایندگی ویژه) در برابر ۱۰۱۱ نماینده حزبی سناتور سندرز (با احتساب ۳۱ رای هیات های نمایندگی ویژه) دارد.

برای دریافت نامزدی این حزب، داوطلب به ۲۳۸۳ نیاز دارد. در حزب جمهوریخواه آقای ترامپ با ۷۳۶ نماینده حزبی پیشتاز است. برای دریافت نامزدی حزب جمهوریخواه، داوطلب به ۱۲۳۷ نماینده حزبی نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG