لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

دستورالعمل جمهوریخواهان برای حفظ اکثریت در سنا: تمرکز بر ایران، داعش و گوانتانامو


حزب جمهوریخواه پخش آگهی های انتخاباتی سنا را در پنج ایالت از پنجشنبه در فیسبوک و یوتیوب آغاز کرد
حزب جمهوریخواه پخش آگهی های انتخاباتی سنا را در پنج ایالت از پنجشنبه در فیسبوک و یوتیوب آغاز کرد

مقاله‌ای از مایک دبونیس در روزنامه واشنگتن پست

دستورالعمل دموکرات‌ها برای به دست آوردن دوباره اکثریت در مجلس سنای آمریکا روشن است: سناتورهای جمهوریخواه آسیب پذیر در انتخابات را به دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخواه در انتخابات درون حزبی گره بزنید. واکنش جمهوریخواهان هم این است: یک مجلس سنای دموکرات، آمریکا را از امنیت دور می‌کند.

کمیته ملی حزب جمهوریخواه برای مجلس سنا پخش آگهی های دیجیتالی انتخاباتی در پنج ایالت را از پنجشنبه در فیسبوک و یوتیوب آغاز کرده است. در این آگهی‌ها سناتورها و کاندیداهای دموکرات به تایید توافق هسته‌ای ایران، ظهور داعش، و تمایل پرزیدنت اوباما به تعطیلی بازداشتگاه نظامی گوانتانامو در خلیج کوبا پیوند زده شده‌اند.

آگهی‌های منتشر شده چهار دموکرات را هدف گرفته‌اند. یکی از آنها سناتور دموکرات مایکل بنت از کلورادو است که باید در یک رقابت نزدیک در انتخابات سراسری در دوازدهم آبان ماه از کرسی خود دفاع کند. سه آگهی دیگر جیسون کندر از ایالت میسوری، کاترین کورتز مستو از ایالت نوادا، و جو سستک از ایالت پنسیلوانیا را هدف گرفته‌اند. آگهی پنجم هفته آینده منتشر می‌شود.

در این آگهی‌ها، کاندیداهای دموکرات "یکی دیگر از حامیان سیاست خارجی ضعیف اوباما" توصیف می‌شوند و بخشی از سوابق این کاندیداها در مورد مسائل امنیت ملی نشان داده می‌شود. برای نمونه، در آگهی مربوط به جیسون کندر رأی او در موافقت با انتقال زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو به نیوجرسی در سال ۲۰۰۹ زمانی که نماینده مجلس ایالتی بود برجسته شده است.

در آگهی مربوط به جو سستک نیز بخشی از صحبت‌های او در سال ۲۰۱۴ میلادی شنیده می‌‌شود که گفته است داعش "تقریبا کارش تمام است." در آگهی های سناتور مایکل بنت و کترین کورتز مستو حمایت آنها از توافق هسته‌ای با ایران زیر ذره بین گذاشته شده است.

جیسون کندر در حال حاضر از ادامه کار بازداشتگاه گوانتانامو حمایت می‌کند. جو سستک، که در نظرسنجی های انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها پیشتاز است، می‌گوید نظر او درباره داعش از صحبت هایش به طور گزینشی انتخاب شده است. البته او از این که جمهوریخواهان او را به جای رقیب دموکرات اش در انتخابات درون حزبی هدف گرفته‌اند، شاید بدش نیاید. کیتی مک گینتی رقیب او، روز چهارشنبه از سوی باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، مورد حمایت قرار گرفت و از پشتیبانی رهبران حزب برخوردار است.

الی ماری از سخنگویان کمیته ملی حزب جمهوریخواه برای مجلس سنا می‌گوید، این کمیته مبلغ قابل توجهی را به این آگهی های دیجیتالی اختصاص داده است. گزارش شده بود که این کمیته ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار برای هزینه های تبلیغاتی تا انتهای ماه فوریه در اختیار داشت.

کمیته ملی حزب دموکرات برای مجلس سنا دو هفته پیش آگهی های انتخاباتی را با عنوان "حزب ترامپ" پخش کرد. این تبلیغات انتخاباتی آغازگر وعده این کمیته به تلاش های "مداوم" برای نمایش آگهی‌های اینترنتی است که حمایت سناتورهای جمهوریخواه از ترامپ را از زبان خود آنها نشان می‌دهد.

بنا بر گزارش‌‌ها، این کمیته ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار برای هزینه این تبلیغات در دست دارد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG