لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

ویسکانسین و دموکرات ها: آمار، هیجان، و جوانان


ستاد انتخاباتی سندرز طی هفته گذشته در مقایسه با ستاد کلینتون به نسبت دو به یک هزینه آگهی های انتخاباتی تلویزیونی کرده است.
ستاد انتخاباتی سندرز طی هفته گذشته در مقایسه با ستاد کلینتون به نسبت دو به یک هزینه آگهی های انتخاباتی تلویزیونی کرده است.

مقاله ای از الکسیس سایمندینجر در وبسایت ریل کلیر پالتیکز

نتیجه انتخابات سه شنبه در ایالت ویسکانسین برای تعیین نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ممکن است رقابت شدید میان هیلاری کلینتون و سناتور برنی سندرز را بیش از پیش به درازا بکشد.

کلینتون می گوید آمار و ارقام پیروزی او را جمع و ضرب می کند و سندرز تاکید دارد که باد هیجان عمومی بادبان کشتی او را برافراشته است.

نظرسنجی ها از رقابت شانه به شانه سندرز و کلینتون در ویسکانسین حکایت دارد و نتیجه انتخابات می تواند با بالا بردن نرخ مشارکت و آخرین استدلال های کاندیداها رقم بخورد.

ستاد انتخاباتی سندرز طی هفته گذشته در مقایسه با ستاد کلینتون به نسبت دو به یک هزینه آگهی های انتخاباتی تلویزیونی کرده است.

برنی سندرز سوار بر موج پیروزی های پیاپی در آیداهو، یوتا، آلاسکا، هاوایی، و واشنگتن صبر خود را در برابر آن هایی که همچنان اصرار دارند او نمی تواند پیشتازی کلینتون در شمار نمایندگان هیات های انتخاباتی را پشت سر بگذارد، از دست داده است. سندرز با رکورد جمع آوری ۴۴ میلیون دلار کمک مالی در ماه مارس می گوید امکان جدی برای تداوم پیروزی هایش در ایالت های ویسکانسین و نیویورک و در نهایت شکست رقیب پیشتاز وجود دارد.

هیلری کلینتون ۱۷۴۲ نماینده هیات انتخاباتی (از این تعداد ۴۸۳ نماینده اعضای ویژه هیات های انتخاباتی هستند که از طریق رای مردم تعیین نمی شوند) و سندرز ۱۰۵۱ نماینده هیات انتحاباتی (از این تعداد ۳۱ نماینده اعضای ویژه هیات های انتخاباتی هستند) دارند. کلینتون با تکیه بر این برتری و فاصله نه چندان زیاد پیش رو برای رسیدن به حدنصاب ۲۳۸۳ نماینده لازم می گوید تا پایان رقابت ها تنها نیاز به کسب یک سوم نمایندگان باقیمانده دارد، در حالی که رقیب دموکرات او باید دو سوم این نمایندگان را به دست بیاورد. ستاد کلینتون خوش بین است که تا انتخابات ۲۶ آوریل که ۶۳۱ نماینده هیات انتخاباتی در چند ایالت شمال شرقی آمریکا در رقابت خواهند بود کار تمام شده و او به حد نصاب لازم خواهد رسید.

استدلال ستاد سندرز این است که مردم هنوز در بیش از ۲۰ ایالت رای نداده اند و در صورت ادامه پیروزی های سندرز نمایندگان ویژه هیات انتخاباتی (۴۸۳ نماینده حامی کلینتون) از حمایت خود از هیلاری کلینتون دست کشیده و در پشت سندرز قرار خواهند گرفت.

خلاء سنی

نظرسنجی های نشان می دهد که سندرز با تکیه بر حمایت ۸۳ درصد از جوانان بین ۱۸ تا ۲۹ سال و ۵۹ درصد از رای دهندگان بین ۳۰ تا ۴۴ سال ایالت ویسکانسین، امید به یک پیروزی دیگر بسته است.

بر اساس نظرسنجی ها، کلینتون با اختلافی ۲۰ تا ۳۰ درصدی در میان رای دهندگان بالای ۴۴ سال از سندرز در پیش است. کلینتون در ویسکانسین با ۲ درصد اختلاف رای بیشتری از زنان را به خود اختصاص می دهد اما در میان رای دهندگان مرد سندرز با ۱۴ درصد از رقیب دموکرات جلو است.

چرا سناتور ۷۴ ساله چنین میان جوانان محبوب است.

صحبت های سندرز درباره هزینه های سنگین تحصیل، وام های دانشجویی و ناکارآمدی سیستم با استقبال فراوان جوانان روبرو شده است. آنها حرف های او را باور می کنند.

کلینتون هم می کوشد درباره تلاش هایش برای کاستن از هزینه های تحصیل و پایین آوردن نرخ بهره وام های دانشجویی وعده هایی بدهد، ولی در ویسکانسین به جوانان هشدار داد که وعده های سندرز به خاطر مواضع جمهوریخواهان به سرعت قابل اجرا نخواهد بود.

کلینتون با این انتقادات ریسک دور شدن بیش از پیش جوانان از خود را به جان می خرد. ستاد کلینتون معتقد است نگرانی جوانان از کاندیداتوری دونالد ترامپ باعث خواهد شد که جوانانی که امروز به سندرز رای می دهند سرانجام در پشت کلینتون متحد شوند.

یک پژوهش انجام شده توسط موسسه پیو که پنج روز پیش منتشر شد نشان می دهد که ۴۵ درصد حامیان سندرز معتقدند هیلاری کلینتون رییس جمهوری "متوسط" خواهد بودT در حالی که سندرز را رییس جمهوری "خوب" یا "عالی" توصیف می کنند.

استن گرینبرگ، کارشناسان نظرسنجی، می گوید جوانان به شکلی مثبت توسط سندرز به هیجان آمده اند و به شکلی منفی نسبت به ترامپ واکنش نشان می دهند.

پژوهش موسسه ای به نام "صندوق اقدام صدای زنان رای زنان" نشان می دهد که در یک رقابت فرضی بین کلینتون و ترامپ ۵۲ درصد زنان مجرد به وزیر خارجه پیشین آمریکا رای می دهند. بلوک رای زنان جوانان را هم در بر می گیرد.

گرینبرگ معتقد است بازتاب "اصلاحات" که شامل تغییرات در نظام جمع آوری کمک های مالی انتخاباتی، ساز و کار دولت، و هزینه های تحصیلات عالی است، بخش بزرگی از زمینه های اتحاد حامیان سندرز و کلینتون را شکل می دهد. او می گوید کلینتون و جوانان به ارزش های مشترکی نگاه دارند و با روشن تر شدن رقابت میان او با ترامپ یا کروز این مهم آشکارتر خواهد شد.

نتیجه انتخابات سه شنبه در ویسکانسین ممکن است پاسخی به برتری آمار و ارقام مورد نظر کلینتون در برابر هیجان انتخاباتی کمپین سندرز ارائه ندهد. اما این را روشن خواهد کرد که موفقیت ترامپ به حس تعلیق در انتخابات می افزاید.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG