لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

اظهارات ترامپ درباره سقط جنین زنان جنجال‌آفرین شد


چند ساعت پس از بازتاب گسترده اظهار نظر دونالد ترامپ درباره مجازات سقط جنین، وی موضع خود را تغییر داد
چند ساعت پس از بازتاب گسترده اظهار نظر دونالد ترامپ درباره مجازات سقط جنین، وی موضع خود را تغییر داد

در جدیدترین تحولات صحنه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پیشنهاد چهارشنبه شب داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخواه برای مجازات زنانی که سقط جنین می‌کنند، در صورت غیرقانونی شدن این کار در آمریکا، به مساله‌ای جنجالی تبدیل شد.

کمتر از یک هفته به از سرگیری انتخابات مقدماتی در تقریبا نیمی از ایالت‌های آمریکا باقی مانده است. داوطلبان نامزدی انتخابات نوامبر آینده با حضور در کارزارهای تبلیغاتی و برنامه‌های تلویزیونی، دیدگاه‌های خود را برای جذب حداکثری رای دهندگان بیان می‌کنند.

دونالد ترامپ داوطلب نامزدی حزب جمهوریخواه که موضع‌گیریهای جنجالی او درباره اخراج مهاجران غیرقانونی و محدود کردن ورود مسلمانان به خاک آمریکا تاکنون وی را پیشتاز این رقابت‌ها در بین جمهوریخواهان کرده است، شب گذشته موضع گیری جدیدی را علیه سقط جنین اتخاذ کرد.

مجری برنامه پرسش و پاسخ شبکه تلویزیونی ام.اس.ان.بی.سی از این سرمایه‌دار میلیاردر پرسید که چه کسی در صورت غیرقانونی شدن سقط جنین باید مجازات شود، که وی در پاسخ گفت "باید نوعی مجازات وجود داشته باشد؛ بله، برای زنانی که سقط جنین می‌کنند."

چند ساعت پس از بازتاب گسترده این اظهار نظر آقای ترامپ در رسانه‌ها و واکنش‌های متفاوت به آن، وی موضع خود را تغییر داد و گفت، در صورتی که سقط جنین در آمریکا غیرقانونی اعلام شود "پزشک یا هر کس که این اقدام غیرقانونی را مرتکب شود مسوول خواهد بود، و نه زن. زن یک قربانی است."

در انتخابات قبلی ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۲ میلادی، حدود ۵۳ درصد زنان به باراک اوباما نامزد حزب دموکرات در برابر میت رامنی نامزد حزب جمهوریخواه رای دادند. امری که موجب شد حزب جمهوریخواه پس از انتخابات اعلام کند که عدم توانایی حزب در جذب آرای زنان، موجب شکست آنها در انتخابات شده است.

سناتور تد کروز که خود یکی از مخالفان قانونی بودن سقط جنین در آمریکاست، از موضع گیری اخیر دونالد ترامپ به نفع خود بهره برد و گفت "در صورت غیرقانونی شدن سقط جنین، زنان نباید به عنوان مجرم مجازات شوند. باید شأن بالای زنان حفظ شود، زیرا آنها حیات بخش بشریت هستند."

هیلاری کلینتون پیشتاز رقابت‌ها از حزب دموکرات و تنها داوطلب زن در انتخابات ریاست جمهوری که خود را مدافع واقعی استیفای حقوق زنان عنوان کرده، موضع ترامپ را "توهین آمیز و خطرناک" دانست و گفت "هر بار که من موضعگیری‌های او و آنچه تبلیغ می‌کند را می‌شنوم، شوکه می‌شوم."

سناتور برنی سندرز رقیب خانم کلینتون در جبهه دموکرات ها، نیز که از مدافعان مطرح حقوق مدنی در ایالات متحده است، موضع گیری همسو با دکترین حزب دموکرات درباره حق سقط جنین گرفت و گفت "اگر بگویم که موضعگیری اخیر (ترامپ) شرم آور است، حق مطلب را ادا نکردم."

وی در ادامه گفت "ابتدا باید بگویم که دیدگاه من و بسیاری از آمریکایی‌ها این است که زنان حق اختیار بدن خود را دارند ... این که زنی به خاطر سقط جنین مجازات شود را من اصلا درک نمی‌کنم. من نمی‌دانم در سر دونالد ترامپ با این موضعگیری‌ها چه می‌گذرد و در چه جهانی زندگی می‌کند."

انتخابات مقدماتی آمریکا برای تعیین نامزد نهایی دو حزب عمده جمهوریخواه و دموکرات تا ماه ژوئیه ادامه خواهد داشت.

انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر ۲۰۱۶ (نیمه آبان ماه) برگزار می‌شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG