لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

انتخابات مقدماتی آمریکا به ویسکانسین رسید؛ رقبا نیاز به شکست ترامپ و کلینتون دارند


براساس نظرسنجی‌ها در میان دموکرات‌ها، برنی سندرز از هیلاری کلینتون پیش است، در جمهموری‌خواهها هم تد کروز از ترامپ جلوتر است.
براساس نظرسنجی‌ها در میان دموکرات‌ها، برنی سندرز از هیلاری کلینتون پیش است، در جمهموری‌خواهها هم تد کروز از ترامپ جلوتر است.

درحالی روز سه شنبه انتخابات مقدماتی هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در ایالت ویسکانسین برگزار می شود که نفرات دوم برای ادامه مسیر نامزدی نیاز به یک پیروزی بزرگ دارند.

در میان دموکرات‌ها، هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا و برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت رقابت می‌کنند. با اینکه خانم کلینتون با کسب ۱۷۱۲ "نماینده انتخاباتی" در مقابل ۱۰۱۱ نماینده انتخاباتی سندرز، از او پیش است اما در دور قبل انتخابات مقدماتی، کلینتون سه ایالت را به سندرز باخته است.

از سوی دیگر نظرسنجی‌ها حکایت دارد که سندرز با اختلافی اندک از کلینتون در ایالت ویسکانسین جلو است.

ایالت ویسکانسین که در شمال مرکزی ایالات متحده قرار دارد، با حدود شش میلیون جمعیت، ۸۶ نماینده انتخاباتی دارد که شاید تاثیر چندانی بر نتایج نامزد نهایی حزب دموکرات نداشته باشد اما پیروزی سندرز در این دور می‌تواند او را برای پیروزی نهایی تقویب کند. بخصوص که دور بعد انتخابات در نیویورک تعیین کننده است.

ایالت نیویورک مجموعا ۲۹۱ "نماینده انتخاباتی" دارد که اگر خانم کلینتون در آن پیروز شود، به احتمال زیاد نامزد قطعی حزب دموکرات خواهد شد.

سه گانه جمهوریخواهان

اما در میان جمهوریخواهان رقابت اصلی بین دونالد ترامپ نامزد پیشروی این حزب و تد کروز، نفر دوم رقابتهاست.

براساس نظرسنجی ها، تد کروز با فاصله در ویسکانسین از ترامپ پیش است. همچنین آرای جان کیسیک، فرماندار اوهایو نیز قابل توجه است.

در چند انتخابات مقدماتی گذشته، از آرای ترامپ کم شده و برخی جمهوریخواهان خوش بین هستند با شکست در ویسکانسین، عملا شانس ترامپ کمتر شود.

برایان والش، یک استراتژیست حزب جمهوریخواه معتقد است اگر ترامپ می خواهد در نهایت نامزد حزب شود باید در ویسکانسین پیروز شود.

او می گوید اما در سوی دیگر، کروز هم نیاز شدید به این پیروزی دارد تا نشان دهد که او می تواند در ایالت های بزرگ باقی مانده، مثل تگزاس، بر ترامپ پیروز شود.

نفر سوم رقابت جمهوریخواهان جان کیسیک است. او هرچند که آرای کمتری دارد اما امیدوار است با کسب آرای بیشتر در این انتخابات، تا آخرین لحظه حضور داشته باشد.

XS
SM
MD
LG