لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

دونالد ترامپ: انتخاب شوم، پیمان‌های بین‌المللی را اصلاح می‌کنم


دونالد ترامپ در اظهار نظری در حوزه سیاست خارجی گفت "آمریکا ... دیگر نمی‌تواند نقش پلیس و حافظ نظم و امنیت جهانی را ایفا کند."
دونالد ترامپ در اظهار نظری در حوزه سیاست خارجی گفت "آمریکا ... دیگر نمی‌تواند نقش پلیس و حافظ نظم و امنیت جهانی را ایفا کند."

دونالد ترامپ داوطلب پیشتاز نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه می‌گوید چارچوب پیمان‌های بین المللی پس از جنگ جهانی دوم، از جمله کنوانسیون ژنو، شرایط نامناسب و غیرعادلانه‌ای را به آمریکا تحمیل کرده و او چنانچه به ریاست جمهوری انتخاب شود، آنها را اصلاح می‌کند.

این میلیاردر آمریکایی، که پیشتر در رقابت‌های درون حزبی برای تعیین نامزد نهایی جمهوریخواهان برای انتخابات نوامبر نظرات جنجالی را مطرح کرده است، بار دیگر در اظهار نظری در حوزه سیاست خارجی گفت، "آمریکا کشوری با زیرساخت‌های از هم فرو پاشیده است و دیگر نمی‌تواند نقش پلیس و حافظ نظم و امنیت جهانی را ایفا کند."

آقای ترامپ گفت "بگذارید به شما بگویم که ناتو یک سازمان بلااستفاده و مهجور است که بیش از ۶۰ سال از عمر آن می‌گذرد و بر کشورهای حامی تروریسم تسلطی ندارد. پوشش ناتو مربوط به کشورهایی است که هوادار اتحاد جماهیر شوروی بودند و حالا دیگر از بین رفته‌اند؛ پس ناتو هم باید از اساس تغییر کند."

توماس رایت تحلیلگر سیاست بین الملل از اندیشکده بروکینگز در آمریکا، این اظهارات دونالد ترامپ درباره ناتو و آنچه او "توجه بیش از اندازه ایالات متحده به امنیت ژاپن و کره جنوبی" می‌خواند را، بیانگر اعتقاد و جهت گیری سیاسی او می‌داند.

به گفته آقای رایت "او با متحدان آمریکا در آسیا، اروپا و خاورمیانه مشکلات اساسی دارد. او با تمام معاهده های تجاری و فعالیت های اقتصادی آمریکا در دهه های اخیر مخالف است و خواهان نزدیک شدن آمریکا به رژیم های دیکتاتوری نظیر دولت پوتین در روسیه است. این تغییرات حقیقتا در حد انقلاب در سیاست خارجی آمریکاست."

داوطلب پیشتاز حزب جمهوریخواه می‌گوید، سناتور جف سِشِنز رهبری تیم سیاست خارجی او را به عهده خواهد گرفت؛ اما هنوز نام بقیه تیم سیاست خارجی خود را منتشر نکرده است.

توماس رایت تعلل در انتشار فهرست کامل همکاران احتمالی ترامپ را بی‌دلیل ندانسته و می‌گوید "نهادهای مسئول سیاست خارجی در حزب جمهوریخواه موافق نظرات ترامپ نیستند. آنها از پیشنهادات ترامپ شوکه هستند و مخالف سرسخت نظریات او هستند و به همین دلیل هم ترامپ برای جمع کردن افرادی که از نظرات او حمایت کنند، دچار مشکل خواهد شد."

وی معتقد است، اگر ترامپ انتخاب شود، نظرات انزواطلبانه او، نقش رهبری آمریکا در جهان و تلاش کشور برای حفظ ثبات و امنیت جهان را با مخاطره مواجه می‌کند.

این در حالی است که برخی از بدنه حزب جمهوریخواه، پیشاپیش انتخابات مقدماتی هفته آینده که در ایالت ویسکانسین برگزار خواهد شد، از پیشتازی دونالد ترامپ ناخشنود هستند و تلاش خود را برای شکست دادن او متمرکز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG