لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

بهبود اقتصاد آمريکا در سه ماهه دوم سريع‌تر از حد انتظار ارزيابی شد


برخی از اقتصاددانان می‌گویند که این نشانه‌ای قطعی از بهبود يافتن اقتصاد ایالات متحده است، درحالی‌که برخی دیگر معتقدند برای جشن گرفتن هنوز بیش از حد زود است.

وزارت بازرگانی آمريکا می‌گوید که اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه دوم سال جاری، از ماه آوريل تا ژوئن، سریع‌ترین رشد دو سال گذشته را از خود نشان داده است؛ يعنی با نرخی برابر ۴ و شش دهم درصد گسترش یافته است.

پس از آن‌که سه ماهه اول بدترين توليد داخلی را با ۲ درصد انقباض به نمايش گذاشت، این نشانه‌ای مثبت برای بقیه سال است.

برخی از اقتصاددانان می‌گویند که این نشانه‌ای قطعی از بهبود يافتن اقتصاد ایالات متحده است، درحالی‌که برخی دیگر معتقدند برای جشن گرفتن هنوز بیش از حد زود است.

اقتصاد ایالات متحده پس از زمستان شدید سال گذشته، که موجب تعطیلی صدها مؤسسه تجاری و عدم تمایل مصرف کنندگان از بيرون رفتن و خريد کردن شد، اکنون سرزندگی خود را مجدد باز می‌يابد. صحت و سقم پيش‌بينی ها تا حد زيادی بستگی به ادامه روند بازيابی و بهبود در سه ماهه سوم و چهارم سال ۲۰۱۴ دارد.

اما حتی اگر اين روند به احتمال قوی ادامه هم يابد، افت سه ماه اول سال به معنی آن است که بعید به نظر می‌رسد تولید ناخالص داخلی (بهترين و گسترده ترین معیار سنجش توليد اقتصادی کشور) از سرعت ۲ و دو دهم درصدی سال گذشته فراتر رود.

اما به نظر نمی‌رسد ناظران وال استریت شکی در مورد بهبود اقتصادی داشته باشند؛ اگر هیچ شک و تردیدی داشته باشند، دستکم آن را نشان نمی‌دهند.

درست در حالی‌که آمار و ارقام جدید رشد اقتصادی، افزايش قیمت سهام را به‌دنبال داشت، پژوهش تازه‌ای می‌گويد ضريب اطمینان مصرف کنندگان در بالاترین سطح خود در بیش از یک سال گذشته است.

دیوید استاکتون عضو ارشد موسسه اقتصاد بین‌المللی پیترسون می‌گويد، «آمار جديد نشان دهنده پيشروی اقتصاد آمريکا است، با نرخ معتدلی به جلو می‌رود، و وضعیت تجاری ایالات متحده به گونه‌ای است که آنها در حال افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری خود هستند.»

افزایش هزینه‌های تجاری و نرخ بالاتر صادرات جواب خوبی برای بازار کار ایالات متحده است. با وجود رشد اشتغال متوسط در سال گذشته، دستمزدها بیشتر راکد باقی ماندند.

پاره‌ای از ناظران بازار کار معتقدند اين وضعيت در حال تغییر است. آنها می‌گويند رشد اشتغال در سال ۲۰۱۴ میلادی عمدتا در بخش خدمات حرفه‌ای و تجاری صورت می‌گيرد، که معمولا مشاغلی هستند با درآمدهای بالاتر. خبر خوب اين است که به نظر می رسد بازار کار کمی شتاب گرفته است، شتابی که، دست کم در اين زمينه، نسبت رشد اقتصادی از ثبات بهتری برخوردار است.

اقتصاددانان انتظار دارند روز جمعه ۱۱ مهرماه (۳ اکتبر) تصویر شفاف تری از روند اشتغال بدست آورند. قرار است در اين روز وزارت کار ایالات متحده آمار ماهانه خود را مربوط به اشتغال منتشر سازد.

XS
SM
MD
LG