لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

نرخ بیکاری در آمریکا کاهش یافت


آگهی استخدام در يک فروشگاه لباس در سان فرانسيسکو
آگهی استخدام در يک فروشگاه لباس در سان فرانسيسکو

تعداد آمریکايی‌هایی که بطور نيمه وقت کار می‌کنند افزایش یافته، اين در حالی است که تعداد افرادی که بيش از ۲۷ هفته بيکار بوده‌اند کاهش یافته است.

نرخ بیکاری آمریکا در ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۹ تيرماه) امسال کاهش یافت و به پائین‌ترین سطح در نزدیک به شش سال گذشته رسيده است و اين در حالی است که به تعداد مشاغل ایجاد شده نيز افزوده شده است.

گزارش وزارت کار ايالات متحده نشان می‌دهد که نرخ بیکاری ۲ دهم درصد کاهش يافته و اکنون به ۶ و يک‌ دهم درصد رسيده است.

مطالعه‌ای که به ضميمه اين گزارش منتشر شده نشان می‌دهد اقتصاد آمريکا در ماه گذشته ۲۸۸ هزار شغل ايجاد کرده است. رشد اشتغال و نرخ بیکاری هر دو بهتر از پیش بینی اقتصاددانان بود.

باراک اوباما رئيس جمهوری آمریکا، در جریان بازدید از يک شرکت فن‌آوری که به تازگی در واشنگتن راه اندازی شده است، اشاره کرد که برای نخستین بار از سال ۱۹۹۹ اقتصاد آمريکا برای پنج ماه متوالی هر ماه ۲۰۰ هزار شغل بدست آورده است؛ اما در عین حال گفت اگر عامل بن‌بست سياسی در واشنگتن نبود، تعداد مشاغل بیشتر از آن هم می‌توانست ایجاد شود.

رئيس جمهوری آمريکا در بخشی از سخنانش گفت، «ما در ۵ سال گذشته بهتر از بسياری از دیگر کشورها عمل کرده‌ايم؛ اما بهتر هم می‌توانستيم عمل کنيم و اين به معنی آن است که بسياری از هموطنان ما هنوز در سختی هستند. پس برای ما بسيار مهم است درک کنيم که می‌توانستيم پيشرفت بیشتری داشته باشيم، می‌توانستيم مشاغل بيشتری ايجاد کنيم، و اگر آن عده از ما در واشنگتن تمرکز بهتری داشتند، اگر به جای تمرکز بر سياست، بر شما مردم آمريکا تمرکز می‌کردند، می‌توانستيم برای اشخاص باهوش و با استعداد، فرصت‌های تجاری بيشتری فراهم کنيم.»

خدمات حرفه ای

کارشناسان دولتی می‌گویند رشد اشتغال در ماه گذشته، بطور گسترده‌ای در خدمات حرفه‌ای، خرده فروشی، خدمات مواد غذایی و مراقبت‌های بهداشتی، چشمگیر بود.

اين داده‌ها می‌تواند بیانگر اين باشد که بزرگترین اقتصاد جهان از تاثيرات بسیار نامساعد آب و هوای زمستان گذشته، که در ماه‌های اوليه سال جاری آسيب‌های فراوانی به اقتصاد آمریکا زد، رهايی يافته و اکنون در حال بهبود است.

داده‌های اميدوارکننده مشوق سرمایه گذاران بود، بطوری که میانگین صنعتی داو جونز، يعنی بهترین و شناخته شده‌ترين شاخص قیمت سهام در کشور را، برای نخستين بار به بالای ۱۷هزار سوق دادند.

در طول سال گذشته، تعداد افرادی که رسماً جزو بیکاران محسوب می‌شوند، ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار نفر کاهش داشته است، اما هنوز ۹ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم بيکار هستند.

اطلاعات شغلی دیگر مخلوط بود. تعداد آمریکايی‌هایی که بطور نيمه وقت کار می‌کنند افزایش یافت، زیرا آنها نمی‌توانند کار تمام وقت پیدا کنند و اين در حالی است که تعداد افرادی که بيش از ۲۷ هفته بيکار بوده‌اند کاهش یافته است.

گزارش جداگانه‌ای از وزارت بازرگانی نشان می‌دهد که صادرات رو به رشد، کسری تجاری آمریکا را بهبود بخشيده است.

XS
SM
MD
LG