لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۶

رئيس بانک مرکزی آمریکا: بازار کار هنوز بهبود نيافته است


رئيس بانک مرکزی ايالات متحده (فدرال رزرو) جانت يلن، هنگام ورود به ضيافت شام سمپوزيوم سياست اقتصادی در جکسون (ايالت وايومينگ) – ۳۰ مردادماه (۲۱ اوت)
رئيس بانک مرکزی ايالات متحده (فدرال رزرو) جانت يلن، هنگام ورود به ضيافت شام سمپوزيوم سياست اقتصادی در جکسون (ايالت وايومينگ) – ۳۰ مردادماه (۲۱ اوت)

تعیین میزان کسادی بازار کار اکنون تبدیل به بحث محوری بانک مرکزی ایالات متحده شده است.

رئيس بانک مرکزی ايالات متحده (فدرال رزرو) در دفاع از سیاست‌های بانک مرکزی گفت، بازار کار ایالات متحده هنوز از تاثيرات رکود بزرگ اقتصادی بهبود نيافته و بانک مرکزی بايد در مورد تعيين زمان بالابردن نرخ بهره‌ها محتاطانه عمل کند.

جانت يلن، روز جمعه طی سخنانی در کنفرانس بانک مرکزی در وايومينگ، وارد جزئيات دلايلی شد که بر مبنای آنها احساس می‌کند نرخ بیکاری به تنهایی برای ارزیابی نيروی بازار کار ایالات متحده ناکافی است.

نرخ بیکاری سریع‌تر از سطح انتظارات کاهش یافته است، اما خانم يلن گفت، اختلال اقتصادی در ۵ سال گذشته میلیون‌ها نفر از کارگران را کنار گذاشته است. بسیاری از بيکاران نسبت به پيدا کردن شغل دلسرد شده، یا درگیر مشاغل نيمه‌وقت شده‌اند. اين از جمله حقایقی است که در آمار رسمی نرخ بیکاری به تنهایی منعکس نيست.

رئیس فدرال رزرو آمریکا در سخنان افتتاحيه کنفرانس سالانه سياست‌گذاری اقتصادی گفت، قضاوت اين که اقتصاد نزديک اشتغال کامل است يا نه، توسط امر ديگری پيچيده شده است، که عبارت است از «تغييرات جاری در ساختار بازار کار و این احتمال که رکود اقتصادی شدید موجب تغییرات مداوم در عملکرد بازار کار شد.»

او همچنین اضافه کرد «ارزیابی‌ها از کسادی بازار کار بايد دقيق‌تر انجام شود، زيرا عدم‌اطمینان قابل‌توجهی در مورد سطح اشتغال برمبنای معيار دوگانه فدرال رزرو [ثبات قیمت‌ها و اشتغال کامل] وجود دارد.»

رئيس بانک مرکزی آمریکا گفت در چنین محیطی «هیچ دستورالعمل ساده‌ای برای سیاست‌گذاری مناسب وجود ندارد.» استدلال او برای رويکردی «عملگرا» قرار دارد که به مقامات اجازه ارزیابی داده‌ها، آنچنان که وارد می‌شوند، می‌دهد، يعنی بدون لزوم تعهد سپردن به يک مسیر سیاست از پیش تعیین شده.

سخنرانی يلن شامل يادداشت‌های طولانی بود مبنی بر امکان کسادتر بودن بازار کار، از آنچه که به ‌نظر می‌رسد، و اين احتمال که ممکن است بانک مرکزی در معرض خطر افزایش نرخ زودتر و سریع‌تر از موعد انتظار باشد.

اما اظهارات رئيس بانک مرکزی آمريکا به طور کلی دفاع از فرضيه بنیادی او است، مبنی بر اين که بحران مالی و رکود اقتصادی سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ میلادی آسيب جدی به اقتصاد و نیروی کار به شيوه‌هايی وارد کرد که هنوز بطور کامل درک نشده است.

فدرال رزرو نرخ بهره‌ها را از دسامبر ۲۰۰۸ تاکنون نزديک به صفر نگاه داشته و گفته است پس از خاتمه دادن به برنامه مشوق اقتصادی از طريق خريد اوراق بهادار در ماه اکتبر، تا «زمان قابل‌توجهی» برای افزايش نرخ بهره‌ها صبر خواهد کرد. بازارهای مالی در حال حاضر انتظار دارند نرخ بهره از اواسط سال آینده بالا برده شود.

بحث بر سر ارزیابی يلن از بازارهای کار - و بر سر تعيين زمان بالا بردن هزینه‌های استقراض - در کمیته سیاست‌گذاری بانک فدرال در حال شدت يافتن است.

برخی از سیاست‌گذاران، از جمله استر جورج رئیس بانک مرکزی کانزاس سیتی که میزبان کنفرانس امسال در جکسون هول وایومینگ هم هست، در ابراز عقيده خود استقامت بيشتری نشان داده و می‌گويد بانک فدرال خطر عقب افتادن را تقبل کرده، و بايد زودتر نرخ بهره‌ها را افزايش دهد.

در نشست پيشين بانک مرکزی در ماه ژوئیه گذشته، برخی از مقامات توصیف «مهم» بودن کسادی بازار کار، آنطور که بانک فدرال در بیانیه‌ای پس از نشست بکار برده بود، را به چالش کشیدند. بسیاری از مقامات موافقت کردند که صفت «مهم» بايد بزودی کنار نهاده شود.

تعیین میزان کسادی بازار کار، اکنون تبدیل به بحث محوری بانک مرکزی ایالات متحده شده است. يلن می‌خواهد پيش از بالابردن نرخ بهره‌ها از بهبود بازار کار تا حداکثر ممکن اطمينان حاصل کند. با این حال، عده‌ای از مقامات، که «بازهای» تورم لقب گرفته‌اند، هشدار می‌دهند که پائين نگه داشتن نرخ بهره‌ها در حد صفر برای چندماه ديگر، می‌تواند به تورم دامن بزند.

XS
SM
MD
LG