لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۱

بانک مرکزی آمريکا از سیاست انبساط اقتصادی دفاع کرد


جانت يلن رئيس بانک مرکزی آمريکا، در کنگره آمریکا در واشنگتن – ۲۴ تير ۱۳۹۳
جانت يلن رئيس بانک مرکزی آمريکا، در کنگره آمریکا در واشنگتن – ۲۴ تير ۱۳۹۳

جانت يلن تاکید کرد تا دستمزدها افزایش پيدا نکنند و کارگران دلسرد به نیروی کار بازنگردند، او نمی‌خواهد نتیجه‌گیری کند که اقتصاد بهبود يافته است.

خانم جانت يلن، رئيس بانک مرکزی آمريکا، يا فدرال رزرو، با بیان این که بازارهای کار در ایالات متحده تا سلامت کامل فاصله زیادی دارند، گفت تا استخدام و داده‌های مربوط به دستمزدها نشان ندهند که تاثيرات بحران مالی «بطور کامل از بین رفته‌اند»، بانک مرکزی سياست پولی را در حالت انبساطی نگاه خواهد داشت.

با وجود گزارش‌های اخیر مبنی بر اشتغال قوی و سایر نشانه‌های ادامه بهبود اقتصادی، خانم يلن در سخنان خود در برابر کمیته امور بانکی مجلس سنا تاکید کرد، تا دستمزدها افزایش پيدا نکنند و کارگران دلسرد به نیروی کار بازنگردند، او نمی‌خواهد نتیجه‌گیری کند که اقتصاد بهبود يافته است.

بانک مرکزی، در آخرین گزارش شش ماهه خود به کنگره، از وجود نگرانی در مورد برخی از جنبه‌های بازار اوراق بهادار ایالات متحده خبرداد، و گام غيرمتعارفی برداشت و از سهام بخش‌های بيوتکنولوژی (زیست فناوری) و رسانه‌های اجتماعی برای ارزش‌گذاری‌های «خوش‌بينانه» آنها نام برد.

اين اعلام نظر، به سهام بيوتکنولوژی ضربه زد و برخی از آنها بزرگترين ضرر خود را پس از ماه‌ها تجربه کردند؛ اين درحالی بود که سهام شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی نظير يلپ (Yelp) تا ۴ درصد افت کردند.

اما شهادت کلی يلن، به همراه گزارشی کتبی به کنگره، گفت، ارزش دارایی‌ها در راستای «هنجارهای تاریخی» است، و اگر اقتصاد همچنان با نرخ بهره پایین فعلی بانک مرکزی مورد پشتیبانی قرار بگيرد، به رشد خود ادامه خواهد داد.

يلن گفت، آن چیزی که ممکن است بانک مرکزی را به افزایش نرخ زودتر یا سریعتر وادارد، اين احتمال است که روند استخدام و افزايش حقوق و دستمزد دفعتا به طور غیرمنتظره‌ای سير صعودی پيدا کند. در‌حال‌ حاضر، در کشوری که هنوز درصد بيکاری بالا و شرکت نيروی کار در پائين‌ترين سطح خود در ربع قرن اخير است، شواهد کمی وجود دارد که اين اتفاق در حال روی دادن است.

رئيس بانک مرکزی آمريکا همچنین به کميته مجلس سنا گفت «هر چند ما در حال پیشرفت در بازار کار هستيم، اما به هدف نرسيده‌ايم. وجود فشارهای قابل توجه جلوی بهبود اقتصادی را می‌گيرند ... تا زمانی که آنها بطور کامل از بین نرفته‌اند، به سیاست پولی تطابقی نياز است.»

او گفت «افزایش دستمزد وجود نداشته است. ما شاهد انتقال ثابت درآمد ملی از کار به سرمايه هستيم، و پيش از آن‌که نگران تورم باشيم، جا برای افزایش دستمزدها وجود دارد

پس از انتشار بيرونی اظهارات يلن و گزارش همراه آن، بازارهای سهام ايالات متحده در حالی افت کرد که سهام‌داران به ارزيابی سخنان وی پرداختند. اين ارزيابی حول اين پرسش دور می‌زد که آيا بيانات رئيس بانک مرکزی آمريکا در مورد بخش های مشخصی از سهام هشداری است نظير اظهارات رئیس سابق بانک مرکزی، آلن گرین‌اسپن، در مورد جنب‌وجوش غیر منطقی، یا يادداشتی است در پاورقی يک ارزیابی که اقتصاد ایالات متحده را به طور کلی در حال پیشرفت می‌بیند.

XS
SM
MD
LG