لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

رشد اشتغال‌زایی در آمريکا در ماه اوت کمتر از حد انتظار بود


کارفرمایان آمریکایی در ماه گذشته میلادی تنها ۱۴۲ هزار کار جديد خلق کردند، که به‌روشنی نشان می‌دهد رشد اشتغال‌زایی در ایالات متحده در ماه اوت افت شدیدی داشته و کمتر از حد انتظار بوده است.

انتظار می‌رفت در ماه اوت (۱۰ مرداد تا ۹ شهریور) بيش از ۲۰۰ هزار شغل جديد ايجاد شود. اما اين تعداد شغل ناامیدکننده تاثیر کمی بر سهام‌داران داشت، زيرا وال‌استریت تا حد زیادی داده‌های ماهانه مربوط به اشتغال را ناديده گرفت. دیگران اين آمار را نقطه ناچيزی در مسير طولانی به‌سمت بهبود اقتصادی تلقی کردند.

برای برخی از جویندگان کار، ماه اوت ماه خوبی نبود؛ روند استخدام کمترین سرعت را در هشت ماه گذشته داشت و برآورد قبلی از ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۹ تير) ۲۸ هزار شغل کمتر ارزيابی شد.

اما هيچ اثری از نگرانی در بازارهای مالی ديده نشد.

پس از ناامیدی اولیه، سهام به محدوده مثبت بازگشتند؛ و با وجود مشاغل کمتر در بخش تولیدی و کاهش اشتغال در خرده فروشی‌ها، بسیاری از تحلیلگران ديد درازمدت را در پيش گرفته‌اند.

بالا بردن نرخ بهره پيش از موقع، درست در حالی که خوش‌بينی در بخش بازرگانی و در ميان کار‌آفرينان در حال افزايش است، می‌تواند روند بهبود اقتصادی را کند نمايد.

بررسی جدیدی توسط مؤسسه آمریکایی «انجمن حسابداران رسمی» نشان می‌دهد که ۲۰ درصد صاحبان کاری که در همه‌پرسی شرکت کرده بودند، انتظار دارند دست به استخدام‌های جديد بزنند.

با این همه، نرخ بیکاری در آمریکا در ماه اوت ۱ دهم درصد کاهش داشت و به ۶ و ۱ دهم درصد رسيد. احتمال داده می‌شود که علت آن اين باشد که عده کمتری در این مدت در جستجوی کار بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG