لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

بلینکن در قطر: اسرائیل نه تنها حق بلکه وظیفه دارد از ملت خود دفاع کند


کنفرانس مطبوعاتی مشترک آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر، در دوحه. جمعه ۲۱ مهر ۱۴۰۲
کنفرانس مطبوعاتی مشترک آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر، در دوحه. جمعه ۲۱ مهر ۱۴۰۲

قطر روز جمعه اعلام کرد به اجرای توافق میان جمهوری اسلامی و آمریکا در ارتباط با شش میلیارد دلار پول ایران در یکی از بانک‌هایش متعهد است.

محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر، پس از دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با او گفت این شش میلیارد دلار بر اساس توافق میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی صرف خواهد شد.

در این کنفرانس مطبوعاتی، آنتونی بلینکن، نیز گفت ایالات متحده به دنبال جلوگیری از گسترش درگیری‌ها به منطقه و آزادسازی گروگان‌ها است.

بلینکن که ساعاتی پیشتر با شیخ تمیم بن حامد آل ثانی، امیر قطر، دیدار کرده بود در این کنفرانس مطبوعاتی افزود بازداشتن دولت‌ها و گروه‌های غیردولتی از گسترش درگیری‌ها را با مقامات قطری به بحث گذاشته است.

دیپلمات ارشد دولت بایدن گفت ایالات متحده به شدت در تلاش برای آزادی گروگان‌های ربوده‌شده در جریان حمله حماس به اسرائیل است.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، اسرائیل نه تنها حق بلکه وظیفه دارد از ملت خود دفاع کند و از تکرار حملاتی اینگونه جلوگیری کند.

او با اشاره به اینکه عملیات اسرائیل در غزه در پاسخ به حملات تروریستی حماس است، گفت حماس از غیرنظامیان در غزه به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و آنها را در مناطقی قرار می‌دهد که در معرض خطر باشند.

بلینکن گفت در دیدار با مقامات اسرائیلی از آنها خواسته با در پیش گرفتن احتیاط کامل، از آسیب‌رساندن به غیرنظامیان خودداری کنند.

به گفته او، تمامی کشورها باید اقدامات حماس را محکوم کنند و این گروه را پاسخگو بدانند.

دیپلمات ارشد دولت بایدن گفت آنچه اسرائیل انجام می‌دهد انتقام‌جویی نیست بلکه دفاع از جان شهروندان خود است.

بلینکن افزود فعالانه با سازمان‌های امدادرسان به منظور رسیدگی به نیازهای مردم غزه در حال همکاری است.

به گفته او، تمرکز ایالات متحده اکنون بر ایجاد مناطقی امن برای غیرنظامیان در غزه است.

در جریان این کنفرانس مطبوعاتی، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر نیز گفت کشورش به دنبال ایجاد گذرگاهی بشردوستانه برای انتقال امدادها به ساکنان غزه است.

او از شرکای قطر به‌ویژه ایالات متحده خواست غیرنظامیان را از عواقب بحران جاری نجات دهند.

آنتونی بلینکن ساعاتی پیشتر با انتشار تصویری از دیدارش با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، در دوحه تلاش‌های این کشور برای آزادی گروگان‌ها را ستوده بود.

بلینکن گفته بود درباره حملات تروریستی علیه اسرائیل و درگیری جاری میان اسرائیل و حماس با امیر قطر گفت‌وگو کرده و قدردان تلاش‌های قطر برای تضمین بازگشت گروگان‌ها است.

او حدود یک ساعت پیشتر نیز با انتشار دو تصویر از ورودش به قطر گفته بود: «حملات تروریستی در اسرائیل را با شدیدترین لحن محکوم می‌کنیم. به دوحه سفر کردم تا درباره وضعیت در اسرائیل با رهبران دولت [قطر] گفت‌وگو کنم.»

بلینکن در ادامه پست خود در رسانه اجتماعی ایکس گفته بود: «تلاش‌های شرکای منطقه‌ای‌مان برای جلوگیری از گسترش درگیری، حیاتی خواهد بود.»

روزنامه تایمز اسرائیل نیز گزارش داده که بلینکن در دیدار با امیر قطر درگیری جاری در غزه و تلاش‌های قطر برای متقاعد کردن حماس به آزادی گروگان‌ها را به بحث می‌گذارد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه همزمان با آماده‌شدن اسرائیل برای آغاز حمله به نوار غزه به منظور نابودی حماس، با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، و ملک عبدالله، پادشاه اردن، در امان دیدار کرده بود.

بلینکن روز پنجشنبه نیز در اولین توقف‌گاه سفر خود به خاورمیانه با نخست‌وزیر، رئیس جمهوری، و وزیر امور خارجه اسرائیل در تل‌آویو دیدار کرد و ضمن محکوم کردن حملات تروریستی حماس، بر حمایت ایالات متحده از اسرائیل و حق دفاع این کشور از خود تاکید کرد.

بحرین و عربستان سعودی توقف‌گاه‌های بعدی بلینکن خواهند بود.

XS
SM
MD
LG