لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

سازمان ملل متحد: بیش از ۴۰۰ هزار نفر در غزه خانه‌های خود را ترک کرده‌اند


غزه
غزه

دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید از زمان آغاز حملات اسرائیل در پاسخ به تهاجم مرگبار حماس، بیش از ۴۰۰ هزار نفر از خانه‌های خود در غزه گریخته‌اند و ۲۳ امدادگر کشته شده‌اند.

دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل تخمین زده است که حدود دو میلیون فلسطینی در غزه زندگی می کنند.

این آژانس، نزدیک به ۲۹۴ میلیون دلار برای کمک به حدود یک‌ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در غزه و کرانه باختری درخواست کمک کرده است که نیمی از آن برای تأمین مواد غذایی است.

پیشتر، برنامه جهانی غذا، از نهادهای زیرنظر سازمان ملل درباره کاهش خطرناک آذوقه حیاتی در نوار غزه هشدار داده بود.

از سوی دیگر، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز ضمن هشدار درباره اتمام قریب‌الوقوع سوخت ژنراتورهای بیمارستان غزه اعلام کرد عملیات انتقال محموله‌های دارو و خدمات پزشکی این نهاد بین‌المللی در داخل غزه به دلیل حملات اسراییل متوقف شده است.

دفتر کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید روند آوارگی همچنان ادامه دارد.

در نوار غزه، تعداد کسانی که از خانه خود فرار کرده‌اند طی ۲۴ ساعت گذشته، ۲۵ درصد افزایش یافته است و اکنون از ۴۲۳ هزار نفر عبور کرده است که بیش از دو سوم این افراد در مدارس آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل پناه گرفته‌اند.

نیروهای حماس دست کم هزار و ۳۰۰ نفر را در اسرائیل کشتند و حدود ۱۵۰ نفر را گروگان گرفته‌اند.

اسرائیل اعلام کرده است تا زمان آزادی تمامی گروگان‌ها، اجازه ورود هیچ کمک انساندوستانه‌ای به غزه را نخواهد داد.

وزارت خارجه مصر که با غزه هم‌مرز است روز پنجشنبه،۲۰ مهر از کشورها و نهاد‌ها خواست تا هرگونه کمک را به فرودگاه بین‌المللی العریش در نزدیکی گذرگاه مرزی این کشور با غزه ارسال کنند ولی مشخص نکرد این کمک‌ها چه زمانی اجازه ورود خواهند داشت.

جان کربی، مدیر ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید گفتگو با مقامات اسرائیلی در مورد نیاز به رساندن کمک‌های بشردوستانه برای شهروندان فلسطینی در حال انجام است.

آقای کربی در پاسخ به پرسش صدای آمریکا که کاخ سفید در مورد ایجاد یک کریدور بشردوستانه چه فکری می‌کند گفت: «این کار درستی است.»

در تنظیم این گزارش از منابعی چون خبرگزاری رویترز و نیویورک‌تایمز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG