لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۷

اسرائیل: اتهام استفاده از فسفر سفید در حمله به غزه «بدون شک دروغ» است


ویرانی‌های پس از حمله نیروهای نظامی اسرائیل به جنوب نوار غزه در روز پنجشنبه، ۱۲ اکتبر ۲۰۲۳ (۲۰ مهر ۱۴۰۲)
ویرانی‌های پس از حمله نیروهای نظامی اسرائیل به جنوب نوار غزه در روز پنجشنبه، ۱۲ اکتبر ۲۰۲۳ (۲۰ مهر ۱۴۰۲)

نیروهای نظامی اسرائیل روز جمعه، ۲۱ مهرماه، اعلام کردند که در حمله این هفته به غزه از فسفر سفید استفاده نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه‌ نیروهای نظامی اسرائیل، در رد این ادعا، آمده است: «اتهام فعلی علیه نیروهای دفاعی اسرائیل مبنی بر استفاده از فسفر سفید در غزه، بدون شک دروغ است.»

این در حالی است که دیده‌بان حقوق بشر روز پنجشنبه، ۲۰ مهر، اسرائیل را به استفاده از فسفر سفید در عملیات نظامی خود در غزه و لبنان متهم کرد و گفت که استفاده از این سلاح‌ها غیرنظامیان را در معرض خطر صدمات جدی و درازمدت قرار می‌دهد.

رویترز گفت، قادر نبود که اعتبار گفته‌های این گروه حقوق بشر را به طور مستقل تأیید کند.

نیروهای نظامی اسرائیل در سال ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۲ هجری شمسی) اعلام کردند که در حال حذف تدریجی مهمات فسفر سفید که در حملات سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۷ - ۱۳۸۸ هجری شمسی) به غزه از آن استفاده کرده بودند و با اتهامات جنایات جنگی از سوی گروه‌های حقوق بشری مختلف مواجه شده بود، هستند.

مهمات فسفر سفید می‌تواند به طور قانونی در میدان‌های جنگ برای ساختن پرده‌های دود، ایجاد روشنایی، نشانه گذاری اهداف یا سوزاندن پناهگاه‌ها و ساختمان‌ها استفاده شود.

از آنجایی که فسفر سفید مصرف‌های قانونی دیگر دارد، کنوانسیون‌های بین‌المللی آن را به عنوان یک سلاح شیمیایی ممنوع نکرده‌اند، اما این ماده شیمیایی می‌تواند سوختگی‌های جدی و آتش‌سوزی ایجاد کند.

ولی فسفر سفید تحت پروتکل سه کنوانسیون ژنو مبنی بر «منع استفاده از برخی سلاح های متعارف» به عنوان یک سلاح آتش‌زا در نظر گرفته می‌شود.

در نتیجه این پروتکل استفاده از سلاح‌های آتش‌زا مثل مهمات فسفر سفید را علیه اهداف نظامی که در میان یا نزدیکی محل سکونت غیرنظامیان قرار دارند ، منع می‌کند.

هرچند، به گزارش رویترز، اسرائیل این پروتکل را امضاء نکرده و به آن متعهد نیست.

XS
SM
MD
LG