لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

واتیکان می‌گوید آماده میانجی‌گری برای آزادی گروگان‌ها در غزه است


واتیکان روز جمعه پیشنهاد داد تا برای آزادی گروگان ها در غزه و تسهیل صلح میان اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی میانجی‌گری کند اما گفت که واکنش اسرائیل به حمله «غیرانسانی» حماس باید «متناسب» باشد.

ارتش اسرائیل روز جمعه از بیش از یک میلیون غیرنظامی شهر غزه خواست تا برای در امان ماندن از پاسخ نظامی اسرائیل به حمله ویرانگر حماس در روز ۷ اکتبر ، ظرف ۲۴ ساعت به سمت جنوب نقل مکان کنند زیرا تانک ها در حال آماده باش هستند.

کاردینال پیترو پارولین، وزیر امور خارجه واتیکان در مصاحبه با رسانه‌های واتیکان گفت که مقر مقدس همچنان معتقد است که «راه حل دو کشور» تنها راه تضمین صلح پایدار در منطقه است.

پارولین دیپلمات ارشد واتیکان و نفر دوم بعد از پاپ فرانسیس افزود: «هسته اصلی مشکل به وجود آمده در اثر حمله حماس و واکنش ارتش اسرائیل، آزادی گروگان های اسرائیلی و حفاظت از جان افراد بیگناه در غزه است.»

او ادامه داد: «آنها در مرکز نگرانی های پاپ و کل جامعه بین المللی قرار دارند. مقر مقدس همچون گذشته آماده هرگونه میانجی‌گری ضروریست.»

او همچنان گفت :«ضروریست که جستجوی راه حل به دور از تاریکی نفرت و خشونت و با حاکمیت مجدد عقل و منطق صورت گیرد. دفاع از خود حق مشروع هر کسی است که مورد هجوم قرار می گیرد، اما این نوع دفاع نیز باید با رعایت «تناسب» صورت گیرد.»

پارولین برای جلوگیری از «خونریزی بیشتر» خواستار گفتگوی مستقیم میان اسرائیل و حماس شد.

او در این مصاحبه گفت که هرگونه راه حل پایدار باید با در نظر گرفتن شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی و وضعیت بیت المقدس صورت گیرد.

XS
SM
MD
LG