لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

بلینکن در دیدار با نتانیاهو بر حمایت آمریکا از اسرائیل تاکید کرد


کنفرانس خبری مشترک آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در تل‌آویو. پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰٢
کنفرانس خبری مشترک آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در تل‌آویو. پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰٢

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه بیستم مهرماه بار دیگر به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اطمینان داد که ایالات متحده از اسرائیل حمایت خواهد کرد.

بلینکن با انتشار تصویری از دیدار خود با نتانیاهو گفت بر حمایت آهنین ایالات متحده از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حملات تروریستی حماس تاکید کرده است.

نتانیاهو در یک کنفرانس خبری مشترک با بلینکن، سفر او به اسرائیل را «نمونه ملموس حمایت بی چون و چرای آمریکا» از کشورش خواند.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود توصیف حملات حماس به اسرائیل به عنوان «شرارت محض» از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، کاملا درست است.

پس از اظهارات نتانیاهو و دست‌دادن او و بلینکن مقابل خبرنگاران، دیپلمات ارشد دولت بایدن گفت نه تنها به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا بلکه همچنین به عنوان یک یهودی در مقابل روزنامه‌نگاران است و پس از آن درباره هولوکاست و مصیبت‌های آن بر خانواده خود سخن گفت.

بلینکن خطاب به نتانیاهو گفت: «بنابراین، جناب نخست‌وزیر، شخصا پژواک‌های دلخراش قتل‌عام انجام‌شده توسط حماس را برای یهودیان اسرائیلی و همچنین یهودیان در هر جایی درک می‌کنم.»

یک ویدیوی منتشرشده از سوی دفتر نخست‌وزیر اسرائیل، بلینکن و نتانیاهو را نشان می‌دهد که در آن وزیر امور خارجه آمریکا به هنگام دست‌دادن با نخست‌وزیر اسرائیل به او می‌گوید: «ما اینجا هستیم، جایی نخواهیم رفت.»

به گزارش رویترز، هدف از سفر دیپلمات ارشد دولت بایدن، تلاش برای آزادسازی گروگان‌های اسرائیلی از اسارت حماس و همچنین گفت‌وگو با اسرائیلی‌ها و مصری‌ها درباره ایجاد گذرگاهی ایمن به منظور خروج غیرنظامیان فلسطینی از غزه پیش از آغاز عملیات زمینی احتمالی اسرائیل است.

از دیگر اهداف سفر بلینکن، به گزارش رویترز، ارسال پیام بازدارندگی به جمهوری اسلامی ایران به منظور جلوگیری از دخالت جمهوری اسلامی در منازعه جاری است.

بلینکن ساعاتی پیشتر با انتشار تصویری از استقبال الی کوهن از او گفت: «امروز در اسرائیل هستم تا یک چیز را روشن کنم: ایالات متحده در کنار اسرائیل و ملتش خواهد ایستاد، و ما قاطعانه در برابر تروریسم خواهیم ایستاد.»

توقف‌گاه بعدی بلینکن، امان پایتخت پادشاهی اردن به منظور دیدار با ملک عبدالله و همچنین محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، است. مقامات آمریکایی بدون نام بردن از کشور خاصی گفته‌اند بلینکن احتمالا از چند کشور عرب دیگر دیدار خواهد کرد.

حملات روز شنبه ستیزه‌جویان فلسطینی به اسرائیل، مرگبارترین حمله به غیرنظامیان یهودی پس از هولوکاست بوده و اسرائیل وعده داده انتقام آن را خواهد گرفت.

اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد تا زمان آزادی کل گروگان‌ها، اجازه ورود هیچ کمک انساندوستانه‌ای به غزه را نخواهد داد.

به گفته یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، ایالات متحده در تلاش است گذرگاه ایمنی برای خروج غیرنظامیان از جمله ۵۰۰ تا ۶۰۰ آمریکایی فلسطینی‌الاصل ساکن غزه را ایجاد کند.

یکی از اولویت‌های دولت بایدن جلوگیری از گسترش درگیری جاری به منطقه است و مقام مزبور وزارت امور خارجه گفت: «متعهد هستیم دیگر طرف‌ها را از این منازعه به دور نگه داریم.»

در همین ارتباط، جو بایدن روز چهارشنبه در جمع رهبران جامعه یهودی گفت ارسال کشتی‌های جنگی و جنگنده‌های آمریکایی به منطقه باید پیام روشنی به جمهوری اسلامی ایران باشد. بایدن تصریح کرد: «برای ایرانیان روشن کرده‌ایم: مراقب باشید.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG