لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

بلینکن در امان با پادشاه اردن دیدار کرد


دیدار آنتونی بلینکن با پادشاه اردن در امان.
دیدار آنتونی بلینکن با پادشاه اردن در امان.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در دومین توقف در سفر منطقه‌ای خود روز جمعه ۲۱ مهر ماه، با ملک عبدالله پادشاه اردن در امان دیدار کرد. او همچنین با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در امان دیدار کرد.

این در حالیست که اسرائیل در تدارک برای حمله گسترده به نوار غزه از مردم خواسته است با تخلیه مناطق شمالی به سمت جنوب بروند.

این خواسته که به گفته سازمان ملل انجام آن «بدون پیامدهای انسانی ویرانگر» غیرممکن است، یک روز پس از دیدار بلینکن از اسرائیل و گفتگو با نخست وزیر بنیامین نتانیاهو مطرح شده است.

سفر بلینکن از اسرائیل و اردن فراتر می‌رود و قرار است برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و مصر را در بر گیرد.

به گزارش رویترز، دیپلمات ارشد ایالات متحده تنها روز جمعه به سه کشور دیگر یعنی قطر، بحرین و عربستان سعودی سفر می‌کند. او اکنون وارد قطر شده است.

بلینکن در یک کنفرانس خبری در تل‌آویو گفت: «در هر یک از این تعامل‌ها، ما به فشار بر کشورها برای کمک به جلوگیری از گسترش درگیری‌ها و استفاده از نفوذ آنها بر حماس برای آزادی فوری و بدون قید و شرط گروگان‌ها ادامه خواهیم داد.»

او در ادامه افرود: «ما همچنین در مورد اینکه چگونه می‌توانیم به دیدگاه مثبت خود برای ایجاد منطقه‌ای صلح‌آمیزتر، مرفه‌تر، امن‌تر و یکپارچه‌تر تحقق بخشیم، گفتگو خواهیم کرد. در واقع، این تنها گزینه است که انتخاب آن از جهاتی با حملات روز شنبه حماس عریان‌تر شده است.»

واشنگتن می‌گوید دستکم ۲۵ آمریکایی در حملات حماس کشته شدند و گمان می‌رود تعداد بیشتری توسط حماس گروگان گرفته شده باشند. بلینکن گفت، استیو گیلن، معاون فرستاده ویژه ایالات متحده در امور گروگان‌ها، همراه با وی به اسرائیل سفر کرد و در تلاش‌ها برای آزادی آنها در آنجا باقی خواهد ماند.

غزه در محاصره اسرائیل و افزایش شمار کشته‌شدگان و کاهش منابع حیلتی به یک فاجعه انسانی نزدیکتر شده است. اسرائیل گفت تا زمانی که همه گروگان‌ها آزاد نشوند، هیچ وقفه‌ انساندوستانه‌ای وجود نخواهد داشت.

بعد از حمله ۱۵ مهر گروه حماس به خاک اسرائیل و کشتن شهروندان عادی، دولت اسرائیل علیه این گروه اعلام جنگ کرد. دولت جو بایدن از اسرائیل در دفاع از خود حمایت کرده است.

به گفته رویترز، اما تهاجم زمینی به نوار غزه، محل سکونت بیش از دو میلیون نفر خطرات جدی برای حماس به همراه دارد که تعداد زیادی از گروگان‌های ربوده شده را مخفی کرده است.

XS
SM
MD
LG